Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Niska frekwencja dziecka na zajęciach rewalidacyjnych a wydatki związane z wynagrodzeniem nauczyciela

Pytanie: Dziecko z orzeczeniem ze względu na częste zachorowania nie przychodzi na planowe zajęcia rewalidacyjne. Frekwencja wynosi trochę ponad 50%. Czy takie nieobecności powinny być usprawiedliwiane? Czy przy kontroli możliwe będą podważenie wydatku związanego z wynagrodzeniem nauczyciela, który jest w gotowości do prowadzenia tych zajęć?

Dotacja na dzieci w czasie przerwy wakacyjnej

Pytanie: W statucie przedszkola niepublicznego ustalono przerwy w pracy w czasie roku szkolnego (lipiec i sierpień). Placówka za miesiące wakacyjne pobiera dotację, wykazując listę uczniów, na podstawie której pobierało dotację w miesiącu poprzedzającym, czyli w czerwcu. Większość dzieci po przerwie wakacyjnej wróciła we wrześniu do przedszkola, niektóre jednak zakończyły edukację i poszły do szkoły lub do innego przedszkola. Czy na dzieci które uczęszczały do przedszkola do czerwca i nie podjęły nauki w przedszkolu od września przysługuje dotacja za miesiące wakacyjne?

Zwrot dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem

Zwrot dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem – na podstawie decyzji

Protokół pokontrolny, nawet jeśli określa kwotę zwrotu dotacji, nie stanowi prawnie wiążącego zobowiązania dla organu prowadzącego do zwrotu zakwestionowanej części dotacji. Podstawę prawną do postępowania w sprawie zwrotu dotacji oświatowej lub części udzielonej dotacji oświatowej stanowi ostateczna decyzja administracyjna.

W jaki sposób pracownicy przedszkola dokonują opłat za obiady

W jaki sposób pracownicy przedszkola dokonują opłat za obiady

Opłaty z tytułu wyżywienia pracowników przedszkola powinny być wnoszone na wydzielony rachunek dochodów należący do przedszkola. W innym przypadku opłaty te powinny być wnoszone na rachunek gminy.

Jak organ prowadzący kontroluje przedszkole niepubliczne

Pytanie: W jakim zakresie organ prowadzący, w tym wypadku gmina, może kontrolować niepubliczne przedszkole, które działa na jego terenie? Gmina dotuje to przedszkole.

Czy szkoła musi mieć wkład własny, ubiegając się o dotację na remont szkoły

Czy szkoła musi mieć wkład własny, ubiegając się o dotację na remont

Rozporządzenie w sprawie przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji nie określa wysokości niezbędnego wkładu własnego dla wnioskodawców. Oznacza to, że możliwe jest wnioskowanie o przyznanie dotacji w wysokości 100% kosztów planowanych na finansowanie inwestycji lub remontu.

Czy przysługuje dotacja na wychowanka przedszkola, któremu odroczono obowiązek szkolny

Pytanie: Dziecko w wieku 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (spektrum autyzmu) oraz odroczenie obowiązku szkolnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną). Aktualnie dziecko nie uczęszcza do żadnej placówki przedszkolnej. Czy w przypadku przyjęcia dziecka do placówki organ przekazujący dotację ma obowiązek przekazać ją na ucznia niepełnosprawnego z odroczeniem?

Regulamin korzystania ze stołówki przedszkolnej – jakie zapisy dotyczące opłat

Pytanie: Czy w regulaminie korzystania ze stołówki przedszkolnej można zawrzeć zapisy np. że rodzic ma obowiązek zgłaszanie nieobecności dziecka, wówczas opłaty za wyżywienie nie zostaną mu naliczone? Czy opłata za pierwszy dzień nieobecności dziecka może być naliczona? Co zrobić z opłatami za wyżywienie dla dzieci, których nie ma klika dni, a rodzic tego nie zgłasza?

Czy ze środków za korzystanie z przedszkola można opłacić wynagrodzenia

Pytanie: Gmina nie określiła w żadnej uchwale, na co można przeznaczyć środki wpłacane za pobyt dziecka ponad 5 godzin bezpłatnych. Czy można wykorzystać środki do opłacenia wynagrodzeń, na które nie wystarczyła dotacja (tyczy się umowy o pracę, zlecenie czy tez faktury wystawianej przez osobę wykonującą jakieś zajęcia dodatkowe)?

Rozliczenie dotacji w zespole szkolno-przedszkolnym

Pytanie: Jak rozliczać dotację w zespole szkolno-przedszkolnym, jeżeli wszystkie zajęcia odbywają się w tym samym budynku? Czy wszystkie wydatki trzeba proporcjonalnie rozliczać na dwie jednostki?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty