Po 1 stycznia 2025 r. gminy nadal będą mogły obciążać się kosztami wychowania przedszkolnego w przypadku uczęszczania do ich przedszkoli dzieci zamieszkałych na terenie innej gminy. Zmienią się zasady finansowania oświaty oraz dotowania szkół i placówek oświatowych. Jednak przepis dotyczący pokrywania kosztów dotacji w przypadku uczniów niebędących mieszkańcami gmin dotujących przedszkole prowadzone przez gminę będzie obowiązywał również po 1 stycznia 2025 r.
Pytanie: Jestem właścicielem niepublicznego przedszkola specjalnego. Utrzymujemy się wyłącznie z dotacji, jaką otrzymujemy na dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy w związku z tym mogę zatrudnić pomoc nauczyciela na umowę zlecenie (na okres 2 m-cy) i rozliczyć jej wynagrodzenie z dotacji? Zaznaczam, że po okresie 2 miesięcy planuję zatrudnić tą osobę na umowę o pracę na czas określony.
Pytanie: Proszę mi powiedzieć, na co można przeznaczyć dotację z wczesnego wspomagania?
Pytanie: Rodzic dziecka 6-letniego posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową (dziecko nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności) złożył do gminy wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka do przedszkola poza teren gminy. Czy jeśli dziecko nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, gmina na obowiązek zwrotu kosztów dowozu rodzicowi?
Pytanie: Czy jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek z zachowaniem formy pisemnej informować podmioty przez siebie dotowane (szkoły, przedszkola) o wysokości podstawowej kwoty dotacji oraz ewentualnych wyrównaniach wynikających z jej aktualizacji w trakcie roku?
Pytanie: Czy organ/osoba prowadząca przejmująca przedszkole niepubliczne odpowiada za prawidłowość pobierania i wydatkowania dotacji od gminy, które otrzymywał poprzedni organ prowadzący? Czy dopiero od momentu przejęcia?
Pytanie: Na terenie gminy obowiązuje uchwała dotacyjna dla przedszkoli i szkół niepublicznych. Dotacja wypłacana jest na rzeczywistą liczbę dzieci, określoną w informacji miesięcznej, którą należy złożyć do 5. dnia każdego miesiąca. Dyrektor niepublicznego przedszkola złożył korektę informacji od grudnia 2023 r. do maja 2024 r., wykazując dodatkowe dziecko. Czy gmina powinna wypłacić zaległą dotację?
Częstym problemem w szkołach, przedszkolach i placówkach publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych jest kwestia, czy dany wydatek można sfinansować z dotacji. Niestety przepisy są w tym zakresie niejasne. Stąd rodzi się wiele wątpliwości i odmiennych interpretacji. Jak więc prawidłowo wydatkować środki z dotacji? Przedstawiamy 10 pytań i odpowiedzi ekspertów Portalu Oświatowego.
Pytanie: Czy dla dziecka 4-letniego, posiadającego orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, gmina jest zobowiązana zorganizować dowożenie do placówki, w której są realizowane zajęcia?
Pytanie: Czy na dziecko w przedszkolu niepublicznym, które jest zapisane do tego przedszkola, ale uczy się w domu (nauczanie domowe), przysługuje dotacja przedszkolna?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty