Wielu nauczycieli nie planuje pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego i zamiast tego wybiera przejście na świadczenie kompensacyjne. Jednym z warunków nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Jak się okazuje, ta przesłanka ulegnie w najbliższych latach zmianom i to także w przypadku kobiet.
Aby przejść na świadczenie kompensacyjne, nauczyciel – po spełnieniu ustawowych wymogów – powinien złożyć stosowny wniosek do ZUS wraz z załącznikami. Jak się okazuje, pewne obowiązki w tym zakresie ma także dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest nauczyciel odchodzący na świadczenie.
Wśród nauczycieli i dyrektorów często można spotkać się ze stanowiskiem, że zatrudnienie w szkołach i przedszkolach niepublicznych nie daje prawa do świadczenia kompensacyjnego. Tymczasem nie jest to prawda. Ma to jednak również swoje złe strony.
Jak wiadomo, w szkołach niepublicznych przepisy Karty Nauczyciela stosuje się ze znacznymi ograniczeniami. Sprawdzamy, jak przekłada się to na uprawnienia emerytalne nauczycieli tych szkół.
Do 31 grudnia 2008 r. praca nauczycieli zaliczana była do pracy w szczególnym charakterze. Informacja o tym, że była to praca w szczególnym charakterze nauczyciela powinna być umieszczona w świadectwie pracy. Sprawdź, czy warunkiem zaliczenia pracy nauczyciela do pracy w szczególnym charakterze jest zatrudnienie w pełnym wymiarze etatu w tym okresie.
Aby skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, nauczyciel musi wykazać się co najmniej 20-letnim okresem pracy na stanowisku nauczycielskim, potocznie nazywanym okresem pracy „przy tablicy”. Bez tego nie ma mowy o przyznaniu świadczenia i nauczyciel musi czekać na wypracowanie tego okresu lub osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Sprawdź, jak wylicza się świadczenie kompensacyjne za pracę przy tablicy i jakie okresy są tu uwzględniane.
Pytanie: Nauczycielka przedszkola urodziła się w dniu 21.10.1966 r. Kiedy powinna złożyć wypowiedzenie, żeby jak najwcześniej przejść na świadczenie kompensacyjne?
Powoli zbliża się okres ruchu kadrowego. Niektórzy nauczyciele rozważają odejście z pracy na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne. Niewykluczone jest też, że niektórzy chcą odejść wcześniej, niż z końcem roku szkolnego. Przedstawiamy rozwiązania problemów najczęściej nurtujących naszych Czytelników.
Pracodawca ma obowiązek współdziałać z pracownikiem w celu zgromadzenia dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, w dniu rozwiązania stosunku pracy wydać świadectwo pracy, w terminie 7 dni od rozwiązania stosunku pracy – wyrejestrować z ubezpieczenia społecznego.
Pytanie: Czy nauczyciel uprawniony do świadczenia kompensacyjnego może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny i dopiero po jego zakończeniu przejść na świadczenie kompensacyjne?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty