Arkusze ocen wypełnia się na początku i na końcu roku szkolnego (na temat wypełniania arkuszy przeczytasz w raporcie specjalnym: Arkusze ocen i księgi arkuszy ocen - wypełnianie i kontrola). Kontrole wykazują, że w związku z tym zadaniem w szkołach popełniane są liczne błędy. Zapoznaj się z uwagami eksperta z kuratorium - na co zwrócić szczególną uwagę. Przekaż też nauczycielom w swojej szkole!
Pytanie: Czy na świadectwie promocyjnym ucznia szkoły podstawowej odnotowuje się w jakikolwiek sposób fakt upośledzenia ucznia w stopniu lekkim, bądź realizowania obniżonych wymagań edukacyjnych?
Zajęcia „Wychowania do życia w rodzinie” nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły (§ 4 ust. 3 rozporządzenia MEN 12 sierpnia 1999 r.). A co z wpisem tych zajęć na świadectwo?
Wpisy w dzienniku lekcyjnym są podstawą wypełnienia arkuszy ocen a arkusze - świadectw uczniów. Dokumenty te muszą być zgodne. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie informacje z dziennika lekcyjnego były poprawne, wpisana we właściwy sposób, aktualizowane i w razie omyłki - skorygowane. Co i jak nauczyciele powinni wpisywać do dziennika, jakie informacje należy w nim odnotować? Przeczytaj też, co sprawdzić kontrolując dziennik.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że przygotowane zostały nowe wzory świadectw szkolnych w wersjach dwujęzycznych: w językach polskim oraz w języku mniejszości narodowej, która według danych w Systemie Informacji Oświatowej występuje jako język wykładowy.
Pytanie: Czy jest dopuszczalne przepisanie całego arkusza ocen ucznia klasy VI? Młody nauczyciel błędnie wpisał oceny i wymazał je (długopis wymazywalny), ślady są widoczne. Czy przekreślać kolejno i wpisywać na czerwono zgodnie z procedurami?
Pytanie: Czy w obecnie obowiązującym prawie dyrektor może sam podjąć decyzję o całkowitej rezygnacji z prowadzenia dziennika lekcyjnego papierowego, na rzecz prowadzenia dziennika lekcyjnego elektronicznego? Czy musi mieć zgodę organu prowadzącego lub nadzorującego?
Pytanie: W związku z wprowadzeniem imiennej ewidencji wydanych świadectw, prosimy o poradę: czy rejestr zawierający wymagane dane może mieć formę np. wydruku komputerowego czy też powinien być prowadzony w innej, wymaganej formie (np. księgi)? Czy rejestr może być prowadzony oddzielnie dla każdej klasy czy też jeden dla całej placówki?
Pytanie: Czy gilosze, wykorzystywane do wydruków świadectw szkolnych przez programy komputerowe są drukami ścisłego zarachowania? Czy należy sporządzać protokół zniszczenia giloszy i w jaki sposób protokół powinien być sporządzony?
Pytanie: Czy rodzic dziecka może odmówić podania do dokumentacji szkolnej imienia drugiego rodzica (np. ojca)? Jeśli tak, to w jakim przypadku?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty