Pytanie: Czy regulamin pracy w szkole może zapewniać możliwość prania odzieży roboczej przez samych pracowników? Pracodawca nie może zapewnić prania, ale chce wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów za pranie odzieży roboczej w domu.
Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik może przedłużyć okres zasiłkowy świadczeniem rehabilitacyjnym a nauczyciel także urlopem dla poratowania zdrowia. Aby jednak okres zasiłkowy mógł być naliczany od nowa, musi wystąpić przerwa w tym okresie trwająca dłużej niż 60 dni. To jednak nie wszystko. Pracownik musi bowiem odzyskać zdolność do pracy
Niezależnie od wielkości szkoły i woli jej dyrektora, pracownik może zostać wybrany społecznym inspektorem pracy i uzyskać szereg uprawnień w zakresie kontroli przestrzegania przepisów bhp i prawa pracy w placówce. Poznaj kompetencje społecznego inspektora pracy i oraz sprawdź, jakie obowiązki określone w przepisach prawa pracy spoczywają na dyrektorze szkoły.
Zwolnienie lekarskie pracownika szkoły może zostać poddane kontroli nie tylko przez ZUS, ale także przez samego pracodawcę czyli szkołę. Sprawdź, kiedy szkoła przeprowadza kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika i jak się ją przeprowadza. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje tej kontroli.
Szkoła przyjmująca bezrobotnego na staż z urzędu pracy, musi wykonać wobec niego liczne obowiązki. W tym zakresie mieszczą się również obowiązki w zakresie bhp w tym skierowanie na badania lekarskie. Przedstawiamy zakres zadań szkoły jako organizatora stażu wobec bezrobotnego stażysty.
Praca w szkole wiąże się z dużym ryzykiem zakażenia chorobą zakaźną. Problem ten dotyczy nie tylko nauczycieli ale także części pracowników niepedagogicznych. Sprawdź, czy od pracowników szkoły (przedszkola) wymagana jest książeczka do celów sanitarno–epidemiologicznych. Upewnij się także, czy wyrobienie książeczki sanepidowskiej jest ciągle obowiązkowe.
Pytanie: Pracownik szkoły przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy w tym czasie należy skierować go na badania okresowe?
Przepisy nie regulują okresów ważności badań sanitarno-epidemiologicznych. Rodzi się pytanie, czy określenie częstotliwości ich wykonywania to kompetencja dyrektora kierującego te badania? Sprawdź, jak długo badania sanitarno-epidemiologiczne zachowują ważność i czy konieczne jest ich ponawianie.
Pytanie: Czy orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest wydawane raz, bezterminowo i nie trzeba go wykonywać zmieniając pracę (pod warunkiem nie przebycia zakażenia)?
Dyrektor szkoły zgłasza podejrzenie choroby zawodowej do sanepidu. W toku postępowania w sprawie ustalenia choroby zawodowej. W toku tego postępowania niezbędna jest ocena narażenia zawodowego, ale też opis stanowiska pracy czyli zaświadczenie charakteryzujące to stanowisko. Sprawdź, kto sporządza opis stanowiska pracy w szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty