Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Awans na nauczyciela mianowanego

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane ze stażem nauczyciela i awansem zawodowym. Teczka nauczyciela nie będzie już kryła przed Tobą żadnych tajemnic! Wykonuj swoje obowiązki związane z awansem nauczycieli zawsze zgodnie z przepisami!

Wolontariat a okres zatrudnienia w szkole w kontekście awansu zawodowego nauczyciela

Pytanie: Ile powinien trwać staż na stopień awansu nauczyciela mianowanego, jeżeli nauczyciel w roku szkolnym 2018/2019 pełnił funkcję nauczyciela na podstawie zawartego porozumienia o współpracy (wolontariat)? Od roku 2019 świadczył pracę już na podstawie umowy o pracę i w 2020 uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Czy wolontariat jest traktowany jak stosunek pracy i pozwala na skrócenie stażu do 9 miesięcy czy powinien zrealizować staż w wymiarze 1 rok 9 miesiąc?

Organ powołujący komisję egzaminacyjną na stopień nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli pojawiło się pytanie – czy nadal to organ prowadzący musi powołać komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego? Sprawdź, jak kwestię tę regulują przepisy przejściowe.

Plan rozwoju zawodowego – staż na stopień nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r.

Wielu nauczycieli rozpoczynających staż na stopień nauczyciela mianowanego, zastanawia się, jak powinien wyglądać plan rozwoju zawodowego. Wątpliwości wynikają w szczególności z tego, że staże te mogą być skrócone. Sprawdź, jak powinien być opracowany plan rozwoju zawodowego rozpoczynającego staż na mianowanego od 1 września 2022 r.

Mentor czy opiekun stażu dla nauczyciela rozpoczynającego staż na mianowanego?

Pytanie: Czy dla nauczyciela kontraktowego rozpoczynającego staż na nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 na nowych zasadach przydzielany jest opiekun stażu czy mentor.

Uzyskanie przygotowania pedagogicznego przez doktora a nadanie stopnia nauczyciela mianowanego

Nauczyciele akademiccy, którzy posiadają stopień naukowy oraz legitymują się co najmniej 5-letnim okres pracy w szkole wyższej, z dniem podjęcia pracy w szkole zyskają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Stopnia tego nie uzyska jednak nauczyciel akademicki, który nie posiada przygotowania pedagogicznego. Co zrobić, jeżeli osoba ze stopniem naukowym doktora zbędzie przygotowanie pedagogiczne w trakcie zatrudnienia? Czy z urzędu zostanie nauczycielem mianowanym? Jak kwestia będzie uregulowana po zmianach w Karcie Nauczyciela?

Awans na stopień nauczyciela mianowanego – ile potrwa staż nauczyciela kontraktowego?

Pytanie: Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego 3 lipca 2015 r. Nie rozpoczął awansu na stopień nauczyciela mianowanego – do chwili obecnej pracuje w tej samej szkole w wymiarze pełnego etatu. Czy taka osoba może rozpocząć awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r.? Ile potrwa ten staż – 1 rok 9 miesięcy czy 2 lata 9 miesięcy?

W której miejscowości przeprowadzić egzamin na stopień nauczyciela mianowanego?

Pytanie: Fundacja prowadzi przedszkola i szkoły w trzech województwach. Jako organ prowadzący organizuje i przeprowadza postępowania egzaminacyjne na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Czy miejscem przeprowadzenia egzaminu może być miejscowość, w której ma swoją siedzibę organ prowadzący?

Zatrudnienie nauczyciela akademickiego ze stopniem doktora – kto nadaje stopień awansu nauczyciela mianowanego?

Pytanie: Szkoła planuje zatrudnić nauczyciela – doktora zatrudnionego w uczelni wyższej od 2013 r. Kandydat posiada akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Z jakim stopniem awansu należy go zatrudnić? Kto oraz w jakiej formie powinien nadać stopień wyższy awansu? Jakie dokumenty są wymagane?

Awans zawodowy – członek rodziny w komisji kwalifikacyjnej

Członek rodziny w komisji kwalifikacyjnej – kogo trzeba wyłączyć, aby awans zawodowy nauczyciela był możliwy?

Zasady wyłączenia pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu w sprawie reguluje art. 24 Kodeksu postępowania administracyjnego. Pracownik podlega wyłączeniu w sprawie swojego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Co oznacza to w praktyce?

Kiedy umorzyć postępowanie egzaminacyjne

Umorzenie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego

Każdy nauczyciel ma prawo do wycofania wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego bądź egzaminacyjnego na kolejny stopień awansu zawodowego. W takim przypadku konieczne jest umorzenie wszczętego postępowania.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty