Zasady wyłączenia pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu w sprawie reguluje art. 24 Kodeksu postępowania administracyjnego. Pracownik podlega wyłączeniu w sprawie swojego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Co oznacza to w praktyce?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują zasad wyłączenia członków komisji kwalifikacyjnej z jej składu. Ustalenie czy dana osoba może zostać powołana w skład komisji kwalifikacyjnej w uwagi na stosunki prawne łączące ją z nauczycielem, który ubiega się o stopień awansu zawodowego, następuje na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego.
Powody wyłączenia pracownika od udziału w postępowaniu określa art. 24 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Pracownik podlega wyłączeniu z udziału w postępowaniu w sprawie, w której pozostaje z jedną ze stron stosunku:
Pracownik podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Zasady pokrewieństwa i powinowactwa oraz opieki i kurateli są regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Pod pojęciem pokrewieństwa należy rozumieć osoby pochodzące od wspólnego przodka. Pokrewieństwo występuje w linii prostej oraz w linii bocznej.
Krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej, czyli tak zwani:
Z kolei krewnymi w linii bocznej są osoby pochodzące od wspólnego przodka, jednocześnie niebędące krewnymi w linii prostej (rodzeństwo, bratankowie, siostrzeńcy, ciotki, wujkowie, kuzyni itp.).
Stopień pokrewieństwa określa się wedle liczby urodzeń, na skutek których pokrewieństwo powstało.
Powinowactwo z kolei to stosunek prawno-rodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Stosunek ten jest następstwem zawarcia małżeństwa między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że opisane zasady wyłączania z udziału w postępowaniu dotyczą konieczności wyłączenia ze składu:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń