Zastanawiasz się, jak szybko można zorganizować postępowanie na wyższy stopień awansu zawodowego? Nie wiesz, czy postępowanie dla nauczycieli, którym kończy się umowa o pracę, musi być przeprowadzone w czasie trwania zatrudnienia? Masz wątpliwości, kiedy nauczyciel otrzyma podwyżkę i przekształcenie stosunku pracy w mianowanie, jeśli złoży wniosek o wszczęcie postępowania po 31 października? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące uzyskiwania wyższego stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli.
Postępowanie na wyższy stopień awansu zawodowego - wprowadzenie
Karta Nauczyciela i rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli nie regulują wprost w jakim terminie od dnia złożenia wniosku należy przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne. Nie wskazują także w jakim terminie od dnia wydania zaświadczenia o akceptacji komisji kwalifikacyjnej lub zdaniu egzaminu właściwy organ wydaje decyzję w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego. Wyznacza jedynie ostateczny termin na jej wydanie. Termin ten zaś jest uzależniony od tego, kiedy nauczyciel złożył wniosek o wszczęcie postępowania. W ten sposób procedura awansu zawodowego, a także niektóre skutki uzyskania wyższego stopnia awansu, powiązane są z terminem złożenia wniosku o wszczęcie tego postępowania.
Oznacza to m.in., że nauczyciele, którzy złożyli wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego po 31 października, nie mają gwarancji, że jeszcze w danym roku otrzymają decyzję w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego. Z drugiej strony wydanie decyzji w tej sprawie do 31 grudnia jest możliwe. Karta Nauczyciela wyznacza bowiem tylko ostateczny termin na jej wydanie.
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń