Karta Nauczyciela stanowi, że nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole, stopień nauczyciela kontraktowego. Mimo że przepis jednoznacznie wskazuje na konieczność nawiązania stosunku pracy, zdarza się, że dyrektorzy nadają stopień nauczyciela kontraktowego osobom podejmującym pracę na podstawie umowy zlecenia.
Jednym z warunków uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego jest uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia przed komisją ds. awansu zawodowego (komisją egzaminacyjną dla nauczyciela mianowanego i komisją egzaminacyjną dla nauczyciela dyplomowanego). W ramach omówienia art. 9g Karty Nauczyciela poznasz aktualny skład komisji ds. awansu zawodowego nauczyciela oraz procedurę przeprowadzenia postępowania awansowego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Staż na stopień nauczyciela kontraktowego trwa 9 miesięcy. Co do zasady warunkiem jego rozpoczęcia jest posiadanie wymaganych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego. Awans zawodowy nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego jest jednak możliwy, o ile zobowiąże się do jego uzyskania w czasie trwania stażu. Sprawdź, ile trwa staż na stopień nauczyciela kontraktowego nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego.
Zastanawiasz się, jak szybko można zorganizować postępowanie na wyższy stopień awansu zawodowego? Nie wiesz, czy postępowanie dla nauczycieli, którym kończy się umowa o pracę, musi być przeprowadzone w czasie trwania zatrudnienia? Masz wątpliwości, kiedy nauczyciel otrzyma podwyżkę i przekształcenie stosunku pracy w mianowanie, jeśli złoży wniosek o wszczęcie postępowania po 31 października? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące uzyskiwania wyższego stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli.
Postępowanie na wyższy stopień awansu zawodowego - wprowadzenie
Karta Nauczyciela i rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli nie regulują wprost w jakim terminie od dnia złożenia wniosku należy przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne. Nie wskazują także w jakim terminie od dnia wydania zaświadczenia o akceptacji komisji kwalifikacyjnej lub zdaniu egzaminu właściwy organ wydaje decyzję w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego. Wyznacza jedynie ostateczny termin na jej wydanie. Termin ten zaś jest uzależniony od tego, kiedy nauczyciel złożył wniosek o wszczęcie postępowania. W ten sposób procedura awansu zawodowego, a także niektóre skutki uzyskania wyższego stopnia awansu, powiązane są z terminem złożenia wniosku o wszczęcie tego postępowania.
Oznacza to m.in., że nauczyciele, którzy złożyli wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego po 31 października, nie mają gwarancji, że jeszcze w danym roku otrzymają decyzję w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego. Z drugiej strony wydanie decyzji w tej sprawie do 31 grudnia jest możliwe. Karta Nauczyciela wyznacza bowiem tylko ostateczny termin na jej wydanie.
Nieobecność nauczyciela w czasie trwania stażu powoduje jego przedłużenie, chyba że czas trwania nieobecności przekroczy rok lub rok i 6 miesięcy (w zależności od jej przyczyny). Przekroczenie tego okresu skutkuje koniecznością odbycia stażu ponownie w pełnym wymiarze. Jest to równoznaczne z przerwaniem trwającego stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Pobierz wzór pisma do nauczyciela z informacją, że staż został przerwany.
Nauczyciel stażysta przedkłada plan rozwoju zawodowego w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym. Sprawdź, jakie konsekwencje dla stażu na kontraktowego wynikają z nieterminowego złożenia planu rozwoju zawodowego.
Nie każdy nauczyciel uzyska akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, co może zrobić nauczyciel i dyrektor szkoły, jeśli nauczyciel stażysta nie otrzyma wystarczającej liczby punktów po przeprowadzonej rozmowie przed komisją kwalifikacyjną.
Rewolucja w awansie zawodowym nauczycieli wprowadzona w roku szkolnym 2018/2019 i ostatecznie obowiązujący tylko w tym roku, cały czas budzi wątpliwości. Zamieszanie dotyczy m.in. postępowania na stopień nauczyciela kontraktowego – czy jest to rozmowa przed komisją kwalifikacyjną czy jednak egzamin. Poznaj historię przepisu wprowadzającego egzamin na stopień nauczyciela kontraktowego.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.