Nauczyciel, który korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni, musi wykonać badania kontrolne. Konieczne jest bowiem ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Termin wykonania badań kontrolnych przez nauczyciela ma szczególne znaczenie, gdy nauczyciel przed urlopem dla poratowania zdrowia był niezdolny do pracy z powodu choroby. Zwłaszcza że zazwyczaj nauczyciel po urlopie zdrowotnym ma prawo do urlopu uzupełniającego. Sprawdź, czy badania kontrolne w takim przypadku powinny być wykonane przed czy po urlopie uzupełniającym.
Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia. Jednocześnie w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia (art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).
Jeżeli lekarz ustali zdolność do pracy nauczyciela, wówczas będzie możliwe udzielenie urlopu uzupełniającego. Jeżeli jednak nauczyciel nie uzyska zdolności do pracy, dyrektor będzie zobowiązany rozwiązać stosunek pracy z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
Jeżeli jednak przed urlopem dla poratowania zdrowia nauczyciel nie wyczerpał dopuszczalnego okresu nieobecności z powodu choroby, to nie ma przeszkód prawnych, aby bezpośrednio po tym urlopie udzielić urlopu uzupełniającego, a dopiero po jego zakończeniu skierować nauczyciela na badania kontrolne. W orzecznictwie wskazuje się, że nie ma obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownika rozpoczynającego urlop wypoczynkowy po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni (wyrok Sądu Najwyższego z 9 marca 2011 r., sygn. akt II PK 240/10). Analogicznie, należy przyjąć, że również nauczyciel, który bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia rozpocznie urlop uzupełniający, nie ma obowiązku wykazania zdolności do pracy. Zdolność ta jest bowiem warunkiem dopuszczania do pracy (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem dyrektor wyrazi zgodę na rozpoczęcie urlopu uzupełniającego bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia, to badania profilaktyczne nauczyciel może wykonać po urlopie uzupełniającym, przed faktycznym podjęciem pracy.
W każdym jednak wypadku badania nie powinny być wykonywane w czasie urlopu (dla poratowania zdrowia lub uzupełniającego). Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 Kodeksu pracy).
Orzecznictwo:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń