Aktualnie honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych. Jak się okazuje, nie tylko w dniu, w którym oddawał on krew.
Z zasady zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi;
posiłek regeneracyjny.
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, nadal przysługują wskazane uprawnienia. Przy czym wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.
Przepisy nie przyznają prawa do zwolnienia w wymiarze 2 dni (ogólnie), a na konkretne dni tj. dzień donacji oraz następny dzień. Podkreślić należy, że jest to uprawnienie pracownika, a więc skorzystanie z tego zwolnienia uzależnione jest od jego wniosku.
Interpretacja treści wprowadzonego przepisu przysparza pewnych trudności. Aktualnie uważa się, że przepis ten ma zastosowanie nie tylko do ozdrowieńców. Dodatkowe komplikacje w zakresie wykładni przepisu powodowało również uzasadnienie do projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe uprawnienia. Czytamy w nim, że „Celem regulacji zawartej w art. 2 projektu ustawy dotyczącej dodania art. 9a ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777) jest częściowa rekompensata dla ozdrowieńców po chorobie COVID-19 kosztów związanych z oddaniem osocza, dodatkowa mobilizacja osób oddających osocze krwi oraz umożliwienie i ułatwienie ozdrowieńcom przemieszczania się do różnych punktów poboru krwi, niezależnie od miejsca ich zamieszkania.”
Początkowo zatem część ekspertów uznawało, że preferencyjne warunki związane z donacją krwi i jej składników dotyczyły wyłącznie ozdrowieńców. Obecnie jednak stanowisko to wydaje się być nieuzasadnione.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń