Częste lub długotrwałe nieobecności pracownika rodzą konieczność organizacji zastępstw, przez co mogą zaburzać organizację pracy. Czy takiego pracownika można zwolnić? W jakich przypadkach? Odpowiedź w artykule.
Pracownik może być zwolniony bez wypowiedzenia w przypadku nieobecności w pracy (niezdolności do z powodu choroby) trwającej dłużej niż:
Z drugiej strony nieobecność w pracy po jej zakończeniu mogą stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem niepedagogicznym. Przyczyny te muszą być jednak uzasadnione. Kiedy zatem można powołać się na nieobecności pracownika jako przyczynę wypowiedzenia?
Odpowiedzi dostarcza tu orzecznictwo. Otóż „nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1997 r. I PKN 422/97).
W orzecznictwie Sądu Najwyższego dopuszczono więc rozwiązanie stosunku pracy z powodu:
nieobecności w pracy.
Sąd uznał bowiem, że takie nieobecności destabilizują funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli więc mamy do czynienia z nieobecnościami w pracy mającymi takie cechy, wówczas wypowiedzenie będzie uzasadnione.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń