Od 1 września 2022 r. uczniowie przebywający w podmiotach leczniczych, w których nie zorganizowano szkoły specjalnej, będą moli uczyć się zdalnie. Takie rozwiązanie wprowadza ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby nauka zdalna była możliwa niezależnie od COVID-19.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Do ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dodane zostały przepisy art. 128 ust. 4-8, dzięki którym uczniowie przebywający w szpitalu lub innym podmiocie leczniczym, będą mogli korzystać ze zdalnego nauczania. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będzie można organizować niezależnie od trybu pracy szkoły, do której uczeń uczęszczał przed przyjęciem do podmiotu leczniczego.
Nowe przepisy będą obowiązywały na stałe, niezależnie od tego czy szkoła chorującego ucznia w danym momencie prowadzi naukę stacjonarną czy zdalną, są więc niezależne od trwającej blisko dwa lata pandemii koronawirusa.
Od 1 września szkoła umożliwi uczniowi przebywającemu w podmiocie leczniczym realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jeżeli spełnione zostaną dwa warunki:
Dyrektor szkoły zorganizuje zajęcia w porozumieniu z kierownikiem podmiotu oraz organem prowadzącym szkołę.
Nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będzie organizowane dla uczniów wszystkich typów szkół. Przepisy mają zastosowanie zarówno w szkołach podstawowych, jak i w szkołach ponadpodstawowych.
Z uwagi na to, iż uczniowie odbywający leczenie mogą nie być w stanie realizować wszystkich zajęć przewidzianych w ramowych planach nauczania, w ustawie zaznaczono, że są one organizowane z uwzględnieniem wskazań lekarza. W związku z tym, dyrektor na wniosek kierownika podmiotu leczniczego lub lekarza prowadzącego może zezwolić na:
Ustawodawca zastrzegł, że w przypadku ucznia przebywającego w podmiocie leczniczym krócej niż 9 dni dyrektor szkoły może odstąpić od organizowania zdalnego nauczania.
Prawo do dostąpienia nie dotyczy jednak przypadku ucznia przewlekle chorego, którego leczenie wymaga częstej hospitalizacji.
Choć nie wynika to bezpośrednio z nowo dodanych przepisów, to należy dodać, że za zapewnienie sprzętu niezbędnego do uczestniczenia w zdanym nauczaniu spoczywa na dyrektorze szkoły i organie prowadzącym. Odpowiedzialność ta wynika odpowiednio z przepisów art. 68 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
Z kolei warunki korzystania przez ucznia z urządzeń technologicznych i pomieszczeń podmiotu leczniczego oraz ponoszenia kosztów ich utrzymania i bezpiecznego użytkowania, będzie określała umowa zawarta pomiędzy organem prowadzącym szkołę, do której uczeń uczęszczał przed przyjęciem do podmiotu leczniczego, a podmiotem leczniczym, w którym uczeń przebywa.
Przepisy dotyczące organizowania zdalnego nauczania dla uczniów przebywających w szpitalach i innych podmiotach leczniczych wchodzą w życie 1 września 2022 r.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń