W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on szereg zmian w ustawie o systemie oświaty, w tym m.in. powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz rezygnację z matury z łaciny. Sprawdzamy, co jeszcze może się zmienić w ustawie o systemie oświaty.
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym przewidziane zostały liczne zmiany w organizacji egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. Sprawdź, co zmieni się w organizacji egzaminów zewnętrznych w nowym roku szkolnym 2024/2025.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty rodzi konieczność wprowadzenia zmian w zakresie egzaminu maturalnego. Poznaliśmy już projekt rozporządzenia regulującego te kwestie. Sprawdź, co zmieni się w zakresie matury – planowane zmiany prezentujemy w tabeli.
Do najważniejszych zmian związanych z nowelizacją ustawy o systemie oświaty należą te związane z egzaminami ósmoklasisty i maturalnymi w kolejnych latach szkolnych. Egzaminy będą przeprowadzane na podstawie odrębnych wymagań i na stałe zostaną przesunięte z kwietnia na maj. Co jeszcze się zmieni? Sprawdzamy szczegóły zmian!
17 maja br. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje szereg zmian dla szkół i przedszkoli. Dotyczą one m.in. przyszłorocznych egzaminów, nauki zdalnej czy nowego stanowiska pedagoga specjalnego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zmian!
Od 1 września 2022 r. uczniowie przebywający w podmiotach leczniczych, w których nie zorganizowano szkoły specjalnej, będą moli uczyć się zdalnie. Takie rozwiązanie wprowadza ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby nauka zdalna była możliwa niezależnie od COVID-19.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Podpisana przez Prezydenta ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw nowelizuje również ustawę o systemie informacji oświatowej. Zmieni się zakres danych dziedzinowych dotyczących uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz kształceniem specjalnym. Sprawdź, jakie informacje trzeba będzie wprowadzać do bazy danych SIO.
Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w podpisanej właśnie przez Prezydenta nowelizacji przepisów oświatowych jest uregulowanie nauki zdalnej na poziomie ustawy. Dotychczas rozwiązania w tym zakresie miały charakter doraźny i dotyczyły wyłącznie pandemii. Czas na ich uporządkowanie.
Od roku szkolnego 2016/2017 nie będzie sprawdzianu szóstoklasisty, a maturzyści będą mogli odwoływać się od wyników matur. Opublikowano ustawę zmieniającą ustawę o systemie oświaty, której przepisy w większości wchodzą w życie 1 września br. Sprawdź, jakie zmiany czekają szkoły i przedszkola w nadchodzącym roku szkolnym!
„Rodzice, macie wybór!” to publikacja przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowana do rodziców dzieci 6- i 7-letnich. Odpowiada m.in. na pytania, jakie są zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli po nowelizacji ustawy oświatowej oraz jakie prawa mają rodzice. W związku z wieloma pytaniami ze strony rodziców MEN uruchomiło także infolinię, pod którą można uzyskać niezbędne informacje.
Podpisana w grudniu nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła kilka istotnych zmian, w tym m.in. przywrócenie obowiązku szkolnego dla 7-latków. W związku z tym w szkołach i przedszkolach pojawia się problem, kiedy dziecko może kontynuować klasę I i II, w jaki sposób odraczać obowiązek szkolny i jakie konsekwencje niosą za sobą wprowadzone zmiany. Aby odpowiednio przygotować się do zmian, poznaj 20 najczęściej zadawanych pytań.
Przygotowując szkołę do nowego roku szkolnego 2015/2016, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim zmiany prawne wynikające z nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 20 lutego 2015 r. Dotyczą one m.in. oceniania i klasyfikowania uczniów, nowego nadzoru pedagogicznego, a także możliwości zmniejszenia liczby uczniów niepełnosprawnych w oddziałach integracyjnych. Należy pamiętać, że wszystkie te zmiany należy uwzględnić w statucie szkoły.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 20 lutego 2015 r. wprowadza wiele przepisów, które dyrektor musi wdrożyć w roku szkolnym 2015/2016. Od 1 września 2015 r. zaczną obowiązywać m.in. przepisy nowego rozporządzenia w sprawie klasyfikowania i promowania uczniów, planowane jest wejście w życie nowych regulacji dotyczących nadzoru pedagogicznego oraz warunków organizacji kształcenia uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź wszystkie zapowiadane zmiany.
Zarówno dotychczasowe przepisy, jak i nowe przepisy o ocenianiu umożliwiają powtarzanie klasy uczniowi na pierwszym etapie edukacyjnym. Zmienią się jednak zasady podejmowania decyzji w tej sprawie. Dowiedz się, kto może zawnioskować o powtarzanie klasy przez ucznia na etapie edukacji wczesnoszkolnej w roku szkolnym 2014/2015 a kto będzie mógł to zrobić od roku szkolnego 2015/2016 r.
20 lutego Sejm przyjął zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy o systemie oświaty i została ona skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 marca 2015 r. .
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.