W roku szkolnym 2023/2024, na podstawie art. 127 ust. 16a ustawy Prawo oświatowe, zajęcia indywidualnego nauczania nadal mogą być realizowane w formie zdalnej. Jest jednak warunek, że z wnioskiem o prowadzenie zajęć w tej formie wystąpią rodzice ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego – sam uczeń. Dowiedz się, jak zorganizować zdalną naukę dla ucznia, którego stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wprowadzony do ustawy Prawo oświatowe przepis pozwala na organizowanie zdalnego nauczania indywidualnego także poza okresem epidemii. Zgodnie z nim dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym, umożliwia uczniowi, który posiada wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczna orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, realizację zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość:
Zdalne nauczanie dotyczy dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Nie można zorganizować go dla ucznia bez odpowiedniego dokumentu, nawet jeżeli stan zdrowia ucznia uzasadnia pozostawanie w domu. Nie jest to forma spełniania obowiązków edukacyjnych w okresie choroby.
Organizując indywidualne nauczanie w formie zdalnej, należy odpowiednio zastosować art. 125 ust. 3 i 4 ustawy. Na podstawie tych przepisów nauczanie zdalne będzie mogło być realizowane:
O wyborze sposobu lub sposobów realizacji zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomić organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Umożliwienie uczniowi realizacji zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wymaga:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń