Dyrektor szkoły organizuje nauczanie indywidualne w porozumieniu z organem prowadzącym. Musi pamiętać, aby odbywało się ono zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdzamy, jak zorganizować nauczanie indywidualne krok po kroku - biorąc pod uwagę zmiany związane z możliwością indywidualnego nauczania na terenie szkoły lub przedszkola. Podpowiadamy, jakie obowiązki związane z takim nauczaniem ma dyrektor.
Podstawa prawna dotycząca nauczania indywidualnego
Podstawowe zasady organizacji nauczania indywidualnego znajdują się w:
Nauczanie indywidualne – tylko dla uczniów z problemami
Indywidualnym nauczaniem obejmuje się dzieci i młodzież, których stan zdrowia:
Oznacza to występowanie u ucznia takich niepełnosprawności lub przejściowe występowanie schorzenia, które stanowią przeszkodę w uczęszczaniu na zajęcia do szkoły. Opinie o potrzebie indywidualnego nauczania wydają zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (art. 127 ust. 10 ustawy Prawo oświatowe). Opinie te mają formę orzeczeń.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W roku szkolnym 2023/2024, na podstawie art. 127 ust. 16a ustawy Prawo oświatowe, zajęcia indywidualnego nauczania nadal mogą być realizowane w formie zdalnej. Jest jednak warunek, że z wnioskiem o prowadzenie zajęć w tej formie wystąpią rodzice ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego – sam uczeń. Dowiedz się, jak zorganizować zdalną naukę dla ucznia, którego stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.
Czy przepisy dopuszczają, aby uczniowie, którzy ze względu np. na sytuacje losowe (złamanie nogi, choroba), uczestniczyli w zajęciach online? Czy w takich sytuacjach rodzic może poprosić, aby uczeń brał udział w zajęciach poprzez platformę online w trakcie, gdy reszta klasy uczestniczy w lekcji stacjonarnie? Sprawdzamy, co o tym mówią aktualne przepisy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.