Dotacja celowa na wyposażenie oddziałów o profilu mundurowym

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 31 stycznia 2025 r.
Poleć znajomemu
Dotacja celowa na wyposażenie oddziałów o profilu mundurowym

Organy prowadzące, które otrzymają zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym i zrekrutują co najmniej 15 uczniów do klasy I, mogą ubiegać się o dofinansowanie na wyposażenie specjalistyczne niezbędne do realizacji szkolenia oraz elementy ubioru dla każdego ucznia. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć organy prowadzące, które utworzą oddział mundurowy.

Dotacja celowa na wyposażenie specjalistyczne i ubiór dla uczniów w oddziale mundurowym

Organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów, może zostać udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 80 % kosztów:

1)   zakupu raz na cztery lata w liceum ogólnokształcącym i raz na pięć lat w technikum w całości albo w części wyposażenia specjalistycznego służącego do realizacji programu szkolenia w oddziałach o profilu mundurowym określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe (rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane)

2)   zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału o profilu mundurowym rozpoczynającego naukę w klasie I.

Dofinansowanie do inwestycji po 2 latach działania oddziału o profilu mundurowym

Organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów, może zostać udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 50 % kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach o profilu mundurowym określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, polegających na budowie, przebudowie lub zakupie:

1)  torów sprawnościowych,

2)  strzelnic pneumatycznych wraz z wyposażeniem,

3)   strzelnic wirtualnych

– w przypadku, gdy oddział o profilu mundurowym funkcjonuje w tej szkole od co najmniej 2 lat.

Dodatkowe wsparcie dla szkół z oddziałami o profilu mundurowym

Organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej może udzielić wsparcia w realizacji zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej realizowanych w ramach programu szkolenia w oddziale o profilu mundurowym przez:

1)  kierowanie do ich prowadzenia pracowników lub funkcjonariuszy Policji lub Straży Granicznej;

2)  udostępnianie na czas prowadzonych zajęć terenów oraz pomieszczeń jednostek organizacyjnych Policji lub Straży Granicznej;

3)  zapewnianie środków transportu wraz z kierowcami, w celu przewiezienia uczniów i nauczycieli do i z miejsca odbywania się zajęć;

4)  udostępnianie na czas prowadzonych zajęć pomocy dydaktycznych wymienionych w rozporządzeniu. 

Rozporządzenie wchodzi w życie 31 stycznia 2025 r. Jest to także ostatni dzień na złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie klasy mundurowej w roku szkolnym 2025/2026. Limit zezwoleń na ten rok to 269.
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql