Uregulowanie zasad tworzenia i prowadzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych rodzi konieczność wydania przepisów regulujących m.in. szczegółowe warunki prowadzenia szkolenia w tych oddziałach, liczby klas mundurowych, które mogą zostać utworzone w 2025 roku oraz wsparcia finansowego dla organów prowadzących szkoły, w których oddziały o profilu mundurowym zostaną utworzone. Sprawdź szczegóły.
Do uregulowania w drodze rozporządzeń szczegółowych przepisów dotyczących funkcjonowania oddziałów o profilu mundurowym zobowiązuje:
Limit zezwoleń na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w roku 2025 ma wynosić 269 (projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie określenia liczby zezwoleń na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w roku 2025 r.).
Program szkolenia obejmuje nauczanie w klasach I-IV liceum ogólnokształcącego i klasach I-V technikum, w formie zajęć teoretycznych i praktycznych:
1) zajęcia teoretyczne są realizowane metodą określoną w programie szkolenia dostosowaną do tematyki tych zajęć;
2) zajęcia praktyczne są realizowane metodą określoną w programie szkolenia dostosowaną do tematyki tych zajęć.
Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia ma wynosić 170, w tym 50 teoretycznych i 120 praktycznych (§2 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkolenia w oddziale o profilu mundurowym).
Liczba uczniów w oddziale o profilu mundurowym w danym roku szkolnym ma wynosić nie więcej niż 30. W uzasadnionym przypadku dyrektor szkoły, w której utworzono oddział, będzie mógł zwiększyć liczbę uczniów w danym oddziale nie więcej jednak niż o 2 (§3 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkolenia w oddziale o profilu mundurowym).
Zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia mają odbywać się na terenie:
Miejsca realizacji zajęć będzie określał program szkolenia (§4 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkolenia w oddziale o profilu mundurowym)..
Zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane przez odpowiedzialną jednostkę organizacyjną Policji oraz Straży Granicznej będą prowadzone przez funkcjonariuszy lub pracowników tych jednostek, wskazanych przez kierownika danej jednostki spośród osób posiadających wiedzę, umiejętności i predyspozycje niezbędne do prowadzenia takich zajęć.
Za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom:
Szkoła, w której utworzono oddział o profilu mundurowym, ma zapewnić uczniom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zajęć oraz dojazdu na zajęcia i powrotu z zajęć (§6, §7, §8 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szkolenia w oddziale o profilu mundurowym).
Organowi prowadzącemu szkołę, w której zostanie utworzony oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów, ma zostać udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 70% kosztów:
1) zakupu raz na cztery lata w liceum ogólnokształcącym i raz na pięć lat w technikum w całości albo w części wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziału o profilu mundurowym służącego do realizacji programu szkolenia w oddziałach o profilu mundurowym określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
2) zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału o profilu mundurowym rozpoczynającego naukę w klasie I
(§2 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym).
Organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym liczący w roku rozpoczęcia nauki w klasie I co najmniej 15 uczniów, będzie mogło zostać udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 50% kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach o profilu mundurowym określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, polegających na budowie lub przebudowie:
1) torów sprawnościowych,
2) strzelnic pneumatycznych,
3) strzelnic wirtualnych
– w przypadku, gdy oddział o profilu mundurowym funkcjonuje w tej szkole od co najmniej 6 lat.
Organowi prowadzącemu szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej będzie mógł udzielić wsparcia w realizacji zajęć dydaktycznych przez:
1) kierowanie do ich prowadzenia pracowników lub funkcjonariuszy Policji lub Straży Granicznej;
2) udostępnianie na czas prowadzonych zajęć terenów oraz pomieszczeń jednostek organizacyjnych Policji lub Straży Granicznej;
3) zapewnianie środków transportu wraz z kierowcami, w celu przewiezienia uczniów i nauczycieli do i z miejsca odbywania się zajęć;
4) udostępnianie na czas prowadzonych zajęć pomocy dydaktycznych określonych w rozporządzeniu
(§6 projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego szkołę, w której utworzono oddział o profilu mundurowym).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń