dotacja oświatowa

Rozliczanie dotacji oświatowej. 6 najczęściej popełnianych błędów

Rozliczanie dotacji oświatowej. 6 najczęściej popełnianych błędów

Nieprawidłowo skonstruowane statuty i regulaminy placówek niesamorządowych mogą prowadzić do błędów w rozliczaniu dotacji oświatowej. Tak samo jak brak transparentności w prowadzonej dokumentacji finansowej dotyczącej wydatkowania środków. Ale to tylko niektóre z błędów, które często występują przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Sprawdź, na co można przeznaczyć środki z dotacji. Poznaj 6 najczęściej popełnianych błędów przy wydatkowaniu i rozliczaniu dotacji!

Placówka oświatowa może przeznaczyć środki z dotacji jedynie na cele wskazane w art. 35  ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej.

Przepisy określają katalog zamknięty wydatków, które mogą być pokryte z dotacji oświatowej. Nie uprawnia to jednak organu do narzucania interpretacji, na co może być wydatkowana otrzymana dotacja oświatowa. Tu mogą pojawić się błędy interpretacyjne, na które warto zwrócić uwagę.

Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:

1) pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele jej działalności, w tym na:

a) roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy - w wysokości nieprzekraczającej:

  • 250% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela – w przypadku publicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oraz niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych, i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego,
  • 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela – w przypadku niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego niewymienionych w tiret pierwszym, oraz niepublicznych szkół i placówek,

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na co można przeznaczyć środki z dotacji oświatowej?
  • Kiedy wydatkowanie dotacji jest niezgodne z przeznaczeniem?
  • Jakie są najczęściej występujące błędy przy rozliczaniu dotacji oświatowej?
Jak wydatkować środki z dotacji oświatowej

Jak wydatkować środki z dotacji oświatowej – 10 pytań i odpowiedzi

Częstym problemem w szkołach, przedszkolach i placówkach publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych jest kwestia, czy dany wydatek można sfinansować z dotacji. Niestety przepisy są w tym zakresie niejasne. Stąd rodzi się wiele wątpliwości i odmiennych interpretacji. Jak więc prawidłowo wydatkować środki z dotacji? Przedstawiamy 10 pytań i odpowiedzi ekspertów Portalu Oświatowego.

1)  Czy w szkole niepublicznej można sfinansować wynagrodzenie nauczyciela i pomocy nauczyciela?

Tak. Z dotacji oświatowej mogą być finansowane wszystkie potrzeby związane z funkcjonowaniem jednostki oświatowej w sferze zadań:

  • dydaktycznych,
  • wychowawczych,
  • opiekuńczych.

Dotyczy to szkół, przedszkoli i placówek oświatowych – publicznych i niepublicznych. Można więc sfinansować z dotacji oświatowej wynagrodzenie w przypadku nauczyciela, a także pomocy nauczyciela.

Wynagrodzenie nauczyciela przedszkola niepublicznego stanowi wydatek bieżący przedszkola w zakresie realizowanych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. Może więc zostać sfinansowany z dotacji oświatowej.

2)   Czy dotacja może służyć pokryciu wydatków na ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Nie. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest świadczeniem służącym wyłącznie pracownikom i niedotyczącym bezpośrednio zadań wykonywanych przez pracownika na rzecz uczniów. Nie może on zatem zostać sfinansowany z dotacji samorządowej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy z dotacji można sfinansować wynagrodzenie nauczyciela i pomocy nauczyciela?
  • Czy dotacja może służyć pokryciu wydatków na ekwiwalenty za niewykorzystany urlop?
  • W jakiej kwocie można pokryć wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego?
  • Czy ogrzewanie szkoły może być pokryte z dotacji?
  • Czy wyjścia i wycieczki szkolne mogą być pokrywane z dotacji?
  • Czy dotację można przeznaczyć na doskonalenie zawodowe nauczycieli?
  • Czy można finansować zajęcia z integracji sensorycznej?
  • Czy szkoła niepubliczna może zakupić wyposażenie do kuchni z dotacji?
  • Czy można pokryć koszty artykułów spożywczych?
  • Czy dodatek za pełnienie funkcji opiekuna stażu i mentora może być finansowany z dotacji?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql