Nieprawidłowo skonstruowane statuty i regulaminy placówek niesamorządowych mogą prowadzić do błędów w rozliczaniu dotacji oświatowej. Tak samo jak brak transparentności w prowadzonej dokumentacji finansowej dotyczącej wydatkowania środków. Ale to tylko niektóre z błędów, które często występują przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Sprawdź, na co można przeznaczyć środki z dotacji. Poznaj 6 najczęściej popełnianych błędów przy wydatkowaniu i rozliczaniu dotacji!
Placówka oświatowa może przeznaczyć środki z dotacji jedynie na cele wskazane w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej.
Przepisy określają katalog zamknięty wydatków, które mogą być pokryte z dotacji oświatowej. Nie uprawnia to jednak organu do narzucania interpretacji, na co może być wydatkowana otrzymana dotacja oświatowa. Tu mogą pojawić się błędy interpretacyjne, na które warto zwrócić uwagę.
Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:
1) pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele jej działalności, w tym na:
a) roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy - w wysokości nieprzekraczającej:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje o zmiany w zakresie wydatkowania i kontrolowania dotacji oświatowej dla szkół i placówek publicznych nie samorządowych oraz niepublicznych. Najważniejszym postulatem w stanowisku skierowanym do Ministerstwa Edukacji Narodowej jest zawężenie zakresu wydatkowania środków z dotacji.
MEN wyjaśnia, jak obliczyć wskaźnik zwiększający niezbędny do ustalenia kwoty dotacji udzielanej przez samorządy szkołom publicznym. Obliczenia dotyczą części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym 2023 na prowadzenie przez tę jednostkę szkół danego typu (St-1).
Częstym problemem w szkołach, przedszkolach i placówkach publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych jest kwestia, czy dany wydatek można sfinansować z dotacji. Niestety przepisy są w tym zakresie niejasne. Stąd rodzi się wiele wątpliwości i odmiennych interpretacji. Jak więc prawidłowo wydatkować środki z dotacji? Przedstawiamy 10 pytań i odpowiedzi ekspertów Portalu Oświatowego.
1) Czy w szkole niepublicznej można sfinansować wynagrodzenie nauczyciela i pomocy nauczyciela?
Tak. Z dotacji oświatowej mogą być finansowane wszystkie potrzeby związane z funkcjonowaniem jednostki oświatowej w sferze zadań:
Dotyczy to szkół, przedszkoli i placówek oświatowych – publicznych i niepublicznych. Można więc sfinansować z dotacji oświatowej wynagrodzenie w przypadku nauczyciela, a także pomocy nauczyciela.
Wynagrodzenie nauczyciela przedszkola niepublicznego stanowi wydatek bieżący przedszkola w zakresie realizowanych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. Może więc zostać sfinansowany z dotacji oświatowej.
2) Czy dotacja może służyć pokryciu wydatków na ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Nie. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest świadczeniem służącym wyłącznie pracownikom i niedotyczącym bezpośrednio zadań wykonywanych przez pracownika na rzecz uczniów. Nie może on zatem zostać sfinansowany z dotacji samorządowej.
Ogólnie rzecz ujmując, dotacje mogą być przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Czy w tym zakresie mieszczą się wydatki na premie i nagrody? Sprawdź, czy możliwe jest finansowanie nagrody i premii z dotacji.
Dotacja oświatowa ma na celu sfinansowanie podstawowej działalności szkoły i nieprzedszkola. W pewnym zakresie z dotacji finansowane są również wynagrodzenia. Czy możliwe jest zatem przeznaczenie dotacji oświatowej na wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych? Odpowiedź na to pytanie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie
Szkoła otrzymuje dotację na każdego ucznia. Jeśli w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka doniosą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, to na takiego ucznia – jako ucznia niepełnosprawnego, będzie przysługiwała zwiększona dotacja, mimo niewykazania tego ucznia w SIO według stanu na 30 września roku bazowego.
Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. 2022 r., poz. 1634) dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.