Karta Nauczyciela przewiduje możliwość zatrudnienia nauczyciela, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego, na czas określony. Brzmienie przepisu budzi jednak wątpliwości. Sprawdź, czy nauczyciel może być zatrudniony na czas określony tylko dlatego, że podejmuje pracę w trakcie roku szkolnego.
Karta Nauczyciela będąc pragmatyką zawodową określa podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielem (możliwe są dwie: mianowanie i umowa o pracę) a także warunki, w jakich nawiązuje się ten stosunek pracy odpowiednio na podstawie mianowania albo umowy o pracę. Dodatkowo, w przypadku umów o pracę, Karta Nauczyciela określa jeszcze czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony. Jak stanowi art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela należy odczytywać jako podstawę umożliwiającą zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy na czas określony bez względu na to, jaki posiada stopień awansu zawodowego. Przepisu tego nie należy jednak odczytywać jako nakazu zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony w każdej sytuacji, gdy do zatrudnienia nauczyciela dochodzi w trakcie roku szkolnego. Zwróćmy bowiem uwagę, że z kolei art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, który określa przesłanki zatrudnienia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego na podstawie mianowania nie zawiera warunku zatrudnienia z początkiem roku szkolnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń