27 sierpnia 2012 r. ZNP napisał list do Minister Edukacji Narodowej w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć godzin nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów. Związek jest zaniepokojony praktyką organów prowadzących, które ustalają bardzo wysokie pensum dla nauczycieli specjalistów. Arbitralne rozróżnienie wymiaru pensum może stanowić naruszenie konstytucyjnej zasady równości.
14 lutego 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że gminy mogą dowolnie kształtować wymiar pensum nauczycieli - specjalistów. Jedyną granicę wyznacza 40-godzinny tydzień pracy (wyrok WSA w Warszawie z 14 lutego 2012 r., II SA/Wa 2771/11). 21 marca 2012 r. zapadła uchwała składu 7 sędziów, zgodnie z którą pensum nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 42 ust. 3 lp. 3 KN określa na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN organ prowadzący szkołę lub placówkę.
Analiza treści uchwał organów prowadzących wskazuje, że dla wielu z nich jedynym sposobem zwiększenia wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest zwiększenie w ramach obecnego wynagrodzenia tygodniowego obowiązkowego czasu pracy zatrudnionych nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych. Gminy nie zwiększają zatrudnienia, aby lepiej organizować pomoc psychologiczno - pedagogiczną uczniów, dokonują tego kosztem znacznego zwiększenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć zatrudnionych nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych.
W sytuacji kiedy w uchwałach organów prowadzących jeden z elementów czasu pracy tj. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony jest na wysokim poziomie istnieje bardzo poważne ryzyko, że po uwzględnieniu pozostałych elementów składowych 40 godzinnego tygodnia pracy - innych zajęć i czynności statutowych oraz w zależności od typu placówki - 2 lub 1 godziny tzw. karcianej jak również zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, a także samokształceniem i doskonaleniem zawodowym - czas pracy przekroczy dopuszczalną ustawową 40 godzinną tygodniową normę pracy.
Zdaniem ZNP sprawa jest poważna. Wydaje się bowiem, że tak daleka autonomia samorządów doprowadziła do złamania konstytucyjnej zasady równego traktowania. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 32 mówi o tym, że wszyscy są równi wobec prawa. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Dyskryminowani czują się nauczyciele psychologowie, pedagodzy, logopedzi i doradcy zawodowi zatrudnieni na terenach jst, które zwiększyły w ramach obecnego wynagrodzenia o 40,50% tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć. Ponadto w wyniku działania organów prowadzących za swoją pracę otrzymują zdecydowanie mniejsze wynagrodzenie niż osoby wykonujące tę samą pracę na terenie innych jst.
Zarząd Główny ZNP oczekuje od Pani minister uruchomienia mechanizmów, które pozwolą w ramach nadzoru sprawowanego przez resort i kuratorów wyeliminować z podległych szkół i placówek patologie związane z funkcjonowaniem od 1 września 2012 r. wadliwych uchwał jst. Oczekujemy, że kuratorzy oświaty wykonujący w imieniu wojewody zadania związane z nadzorem podejmą współpracę z wojewodami w celu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał. Liczymy również na to, że na stronach resortu edukacji pojawi się stanowisko MEN w sprawie zgodnego z prawem sposobu wykonania przepisu art.42 ust.7 pkt 3 w zakresie określania w uchwałach jst tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń