Lista obecności pracowników szkoły – kogo obowiązuje

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 19 grudnia 2024 r.
Poleć znajomemu
Lista obecności pracowników szkoły – kogo obowiązuje

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować czas pracy pracowników, w tym gromadzić informacje o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy. Lista obecności pracowników szkoły nie obejmuje jednak wszystkich stanowisk. Sprawdź, którzy pracownicy szkoły muszą podpisywać się na liście obecności.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto ma obowiązek podpisywania listy obecności, a kto jest z tego zwolniony?
  • Dlaczego dyrektor szkoły nie musi podpisywać listy obecności?
  • Czy nauczyciele muszą podpisywać listę obecności?
  • Jak nauczyciele dokumentują swoją obecność w pracy?

Zasada: obowiązek tworzenia listy obecności w pracy

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149§1 Kodeksu pracy). Ewidencja czasu pracy zawiera informacje o m.in. liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy (§6 pkt 1 lit. a rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej).

Lista obecności pracowników szkoły – nie w zadaniowym systemie czasu pracy

W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy (art. 149 § 2 Kodeksu pracy).

Listę obecności podpisują zatem pracownicy zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy, poza pracownikami, którzy objęci są zadaniowym czasem pracy lub zarządzają w imieniu pracodawcy.

Przykładowo listy obecności nie musi podpisywać dyrektor szkoły zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy, ponieważ jest osobą zarządzającą w imieniu pracodawcy.

Ewidencja czasu pracy nauczycieli jest prowadzona w dzienniku – listę obecności nauczycieli zastępują wpisy

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel obowiązany jest realizować:

  1. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (tzw. pensum);
  2. inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
  3. zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym

(art. 42 ust. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela).

Tylko zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć (art. 42 ust. 7a Karty Nauczyciela). Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela nie podpisują zatem listy obecności.

Przeczytaj również:

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql