26 kwietnia odbyła się kolejna tura rozmów MEiN ze związkami zawodowymi w sprawie przywrócenia wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Poznaliśmy pewne założenia, które będą dotyczyły przejścia na tę emeryturę. Jednym z nich jest naliczanie tej emerytury na nowych zasadach.
Jak podaje resort edukacji, po rozmowach ze stroną związkową ustalono, że wcześniejsza emerytura nauczycielska ma zostać reaktywowana od 1 września 2024 r. Ma to związek ze spodziewanymi zwolnieniami nauczycieli z uwagi na niż demograficzny w szkołach ponadpodstawowych.
MEiN deklaruje jednak podpisanie ustawy przywracającej wcześniejszą emeryturę jeszcze w tej kadencji a więc w 2023 r.
W toku rozmów przyjęto też pewne założenia dotyczące tej emerytury. Przy czym występują pewne sprzeczności pomiędzy komunikatem MEiN a informacją podaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Na ten moment wiemy, że wcześniejsza emerytura nauczycielska będzie emeryturą bez względu na wiek, o której mowa w art. 88 Karty Nauczyciela. Wprowadzone rozwiązania pozwolą ponownie na stosowanie tego przepisu – od pewnego czasu był on bowiem regulacją martwą.
Jak podaje ZNP, na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść począwszy od:
Aby skorzystać z tej emerytury, trzeba będzie spełnić następujące warunki:
Sprzeczne komunikaty dotyczą świadczenia kompensacyjnego. MEiN wskazuje bowiem, że nauczyciele będą mieli możliwość wyboru pomiędzy opisaną emeryturą a świadczeniem kompensacyjnym. Z kolei ZNP podaje informację o planowanej likwidacji świadczenia kompensacyjnego.
Poruszono także wątek podjęcia pracy podczas takiej emerytury. Otóż będzie to możliwe, ale jedynie na określoną część etatu i za zgodą kuratora oświaty.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń