W jakim kierunku pójdą zmiany w systemie oświaty? Pewnie wnioski można wysnuć z zapowiedzi zawartych w umowie koalicyjnej zawartej pomiędzy przedstawicielami dotychczasowych partii opozycyjnych. Wśród zmian wskazano m.in. odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych.
Umowa koalicyjna podpisana pomiędzy przedstawicielami komitetów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi Polska 2050 i nowej Lewicy zawiera ogólne ustalenia programowe m.in. w zakresie edukacji. Przyjęto w niej, że koalicjanci będą dążyć do wspierania zawodów kluczowych dla funkcjonowania państwa i przyszłości dzieci. Dlatego zapowiedziano pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, aczkolwiek nie wskazano konkretnych liczb.
Wśród zapowiedzi znalazło się także wyższe PKB i wydatki budżetowe na edukację. Bardzo ważną deklaracją jest odchudzenie podstawy programowej i położenie większego nacisku na rozwój nowych technologii, zdolność syntetycznego myślenia i współpracy w grupie, a także umiejętność płynnego posługiwania się językiem angielskim po szkole podstawowej.
Poza tym umowa porusza kwestię zapewnienia opieki psychologicznej w szkołach, a także zwiększenia ich autonomii i wyprowadzenia polityki ze szkół.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń