Placówki niepubliczne, o ile nie ubiegają się lub nie posiadają uprawnień szkoły publicznej, nie podlegają wystarczającej kontroli kuratorium oświaty - uważa Rzecznik Praw Dziecka i zwraca się do resortu edukacji o zmianę przepisów.
Obecnie, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać niepubliczne szkoły i placówki oświatowe po uzyskaniu wpisu do ewidencji. Jednakże tylko w przypadku szkół ubiegających się o nadanie uprawnień szkoły publicznej, wpis ten jest uwarunkowany pozytywną opinią kuratora oświaty (art. 82 ust. 2a UoSO). Dodatkowo, przepisy nie zobowiązują kuratora oświaty do przeprowadzenia kontroli placówki niepublicznej w ciągu pierwszych 6 miesięcy działalności, chyba że uzyskała ona uprawnienia szkoły publicznej (art. 85 ust. 2 UoSO).
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej o wprowadzenie zmian do ustawy o systemie oświaty, polegających na wprowadzeniu wymogu:
Uwagę Rzecznika zwracają także zapisy rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego, które nie określają częstotliwości z jaką kuratorzy oświaty powinny wykonywać zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego w szkołach i placówkach, tak publicznych, jak i niepublicznych. Praktyka pokazuje, że placówki funkcjonują bez nadzoru zewnętrznego nawet przez kilka lat, co nie powinno mieć miejsca.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń