Przygotowując się do kontroli kuratorium oświaty w szkole, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z zakresem kontroli, kompetencjami kuratora i przepisami prawa regulującymi te kwestie. Warto przejrzeć dokumentację szkolną, stopień realizacji podstawy programowej, prawidłowość zatrudniania nauczycieli, w tym spełnianie wymogów kwalifikacyjnych. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy pierwszej kontroli kuratorium oświaty.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W szkołach, w których przyjęto uczniów z Ukrainy, wzrosło zapotrzebowanie na zatrudnienie pomocy nauczyciela z tego kraju. W tym celu przewidziano ułatwienia dotyczące potwierdzenia znajomości języka polskiego. Dodatkowo możliwa jest publikacja ogłoszeń o wolnych miejscach pracy na stanowisku pomocy nauczyciela.
Ani Karta Nauczyciela ani rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nie wskazują wprost obowiązku zawiadomienia kuratorium oświaty oraz organu prowadzącego o posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli stażystów. Organizując rozmowę trzeba organy te jednak o niej zawiadomić. Sprawdź jak i kiedy.
Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.
Ustalenie, czy funkcjonowanie placówki jest zgodne z prawem
W przypadku przedszkoli kontrola doraźna dotyczy w szczególności:
W okresie do 31 sierpnia 2023 r. na dyrektorach szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego spoczywać będzie obowiązek informowania właściwego organu nadzoru pedagogicznego (kuratora oświaty) o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Dzięki tym informacjom kuratoria tworzą tzw. banki ofert pracy dla nauczycieli, publikowane na stronie internetowej BIP. Minusem nowej regulacji jest jej bardzo lakoniczne sformułowanie, co oczywiście wywołuje wątpliwości interpretacyjne.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.