W ostatnich dniach napływają sprzeczne informacje na temat zmian w Karcie nauczyciela oraz wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2022 r. Nadal brak oficjalnego stanowiska Ministra Edukacji oraz projektu zmian w przepisach. Póki co szansa na podwyżki dla nauczycieli opiera się na medialnych deklaracjach ministerstwa.
Szumnie debatowane zmiany w statusie zawodowym nauczycieli, które miały dotyczyć m.in. czasu pracy, wynagrodzeń oraz awansu zawodowego nauczycieli, zostały odłożone. Jak wynika z doniesień medialnych ministerstwo odstępuje od proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela, które miały wejść w życie już w kwietniu 2022 r. Nadal deklaruje jednak zmianę ustawy regulującej wykonywanie zawodu nauczyciela, jednakże w nieokreślonym jeszcze zakresie i terminie.
Ustawa budżetowa na 2022 r. nie przewiduje wzrostu kwoty bazowej dla nauczycieli, a tym samym średnich wynagrodzeń nauczycieli, mimo uwzględnienia takiej poprawki przez Senat. Oznacza to, że w ustawie budżetowej nie są obecnie przewidziane środki na podwyżki dla nauczycieli w 2022 r.
Z doniesień medialnych wynika jednak, że ministerstwo zabezpieczyło środki na podwyżki dla nauczycieli w rezerwie oświatowej, a wzrost wynagrodzenia nauczycieli nastąpi jeszcze w 2022 roku. Brak jednak informacji czy z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. (jak to ma miejsce w przypadku podwyżek wynikających z podniesienia kwoty bazowej dla nauczycieli w ustawie budżetowej – art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela) czy dopiero od 1 września 2022 r.
Przypomnijmy, że minister edukacji ma obowiązek corocznie ustalać wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli (art. 30 ust. 5 pkt 1 Karty Nauczyciela). Oczywiście nie oznacza to corocznego wzrostu wynagrodzeń w szkole. Wkrótce jednak możemy się spodziewać projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania nauczycieli, z którego dowiemy się jakie podwyżki dla nauczycieli i od kiedy planuje rząd.
Przypomnijmy, że w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy, który przewiduje, „by wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowiła określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego.” -Jak czytamy na stronie ZNP „To oznaczałoby podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego o 842-1122 zł.” Po pierwszym czytaniu projektu ustawy rząd deklaruje brak poparcia dla proponowanych zmian w zasadach ustalania wynagrodzenia nauczycieli.
Źródła:
Opracowanie: Anna Trochimiuk
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń