Jak obliczyć ekwiwalent za urlop dla pracowników niepedagogicznych z wykorzystaniem współczynnika ekwiwalentu

Data publikacji: 21 stycznia 2025 r.
Poleć znajomemu
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop dla pracowników niepedagogicznych z wykorzystaniem współczynnika ekwiwalentu

W praktyce szkolnej często zdarza się, że nie tylko nauczyciele, ale też pracownicy niepedagogiczni odchodzą z pracy po pierwszym półroczu np. z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego. W takim przypadku może zajść konieczność wypłacenia im ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie wyjaśniła, jak obliczyć ekwiwalent za urlop dla pracowników. Ważną rolę dla pracodawcy pełni tu specjalny współczynnik.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracowników niepedagogicznych?

W odróżnieniu od przypadku nauczycieli, ekwiwalent urlopowy dla pracowników niepedagogicznych z tytułu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę oblicza się z wykorzystaniem specjalnego współczynnika. Jak podkreśla RIO w Olsztynie,współczynnik służący do ustalenia przysługującego ekwiwalentu za jeden dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu kwoty  do wypłaty ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku. Jak dokonać takiego obliczenia? Otóż wyliczony ekwiwalent za jeden dzień urlopu należy:

  • podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
  • pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego (§ 18 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Naturalnie rozwiązanie to jest stosowane do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy z tytułu rozwiązania stosunku pracy pracownika samorządowego.

Współczynnik ekwiwalentu urlopowego jest:
  • ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym,
  • uwzględniany w obliczeniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku (czyli roku ustania zatrudnienia).

Współczynnik ekwiwalentu dla pracowników niepedagogicznych w niepełnym etacie

Obliczenie to należy zmodyfikować w przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat. W takim przypadku wartość współczynnika będącego podstawą do naliczania ekwiwalentu obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Kwota ekwiwalentu urlop musi być zaokrąglona

RIO odniosła się również do końcowego etapu obliczeń. Wypłacany ekwiwalent musi być zaokrąglony do pełnych groszy w górę. Jeśli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub w dół, jeżeli jest niższa od 0,50 grosza. Izba wywodzi to z z § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1771)

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql