Kolejny rok szkolny rozpoczynamy bez zmian w przepisach dotyczących organizacji lekcji etyki. W roku szkolnym 2012/2013 tylko 4,49% wszystkich szkół zapewniało lekcje etyki. Zdaniem MEN wynika to z powodu braku chętnych uczniów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - problem leży w przepisach, które należy zmienić.
2010 Europejki Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Grzelak przeciw Polsce. Państwo Grzelakowie przez kilka lat bezskutecznie zabiegali o lekcje etyki dla syna. Ponieważ syn nie chodził na religię, na jego świadectwie w rubryce „religia/etyka” zamiast oceny wstawiano kreskę. Grzelakowie argumentowali, że w sytuacji w której lekcje etyki faktycznie nie są dostępne, takie świadectwo ujawnia poglądy religijne ich rodziny.
„W sytuacji, kiedy zajęcia z etyki nie są powszechnie dostępne informacja na świadectwie nie stanowi neutralnej informacji o udziale ucznia w zajęciach fakultatywnych, co stanowi naruszanie praw części uczniów. Rozwiązaniem tego problemu jest upowszechnienie zajęć z etyki” - mówi Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. Zdaniem HFPC upowszechnienie lekcji etyki nie nastąpi bez zmiany regulacji prawnych.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, brak lekcji etyki w polskich szkołach jest w dużej mierze związany z wadliwymi rozwiązaniami prawnymi zawartymi przede wszystkim w rozporządzeniu MENiS z 1992 r. Przede wszystkim niewielka liczba uczniów korzystających z zajęć etyki jest wynikiem wysoko ustalonych progów minimalnej liczby uczniów, jaka jest wymagana dla zorganizowania lekcji etyki.
Problem braku zmian w przepisach, mimo upływu 3 lat od wydania wyroku w sprawie Grzelak przeciwko Polsce poruszał też Rzecznik Praw Obywatelskich. Po nieefektywnej korespondencji z resortem edukacji, Rzecznik 3 lipca 2013 r. poprosił o interwencję premiera Donalda Tuska. Więcej na ten temat w artykule „RPO: Na świadectwach wciąż kreska z religii ujawnia odmienne wyznanie”.
Źródło:
Strona internetowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (www.hfhr.pl)
Opracowanie: Anna Trochimiuk
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń