Udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, uzupełnianie dokumentacji, a nawet opieka nad uczestnikami półkolonii – to tylko niektóre z zadań, których realizowania dyrektorzy oczekują od nauczycieli w czasie wakacji. Tymczasem Karta Nauczyciela precyzyjnie określa, do jakich czynności można zobowiązać nauczyciela w czasie ferii zimowych oraz letnich. Sprawdź, kiedy praca nauczyciela w wakacje jest dopuszczalna, a kiedy nauczyciel powinien odmówić wykonania polecenia.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Teoretycznie oznacza to, że od zakończenia danego roku szkolnego do rozpoczęcia kolejnego, nauczyciel przebywa na urlopie wypoczynkowym. W praktyce jednak dyrektor może zobowiązać go do wykonywania niektórych czynności służbowych. Ich zakres jest jednak ograniczony, podobnie, jak liczba dni urlopowych, które może wykorzystać dyrektor.
Zadania, które nauczyciel musi wykonać na polecenie dyrektora szkoły
Dyrektor może zobowiązać nauczyciela szkoły lub placówki feryjnej do wykonywania niektórych zadań bez konieczności odwoływania go z urlopu. Katalog tych zadań jest jednak ograniczony i obejmuje wyłącznie:
(art. 64 ust. 2 Karta Nauczyciela).
Wykonania których czynności nie może więc odmówić nauczyciel? Będą to w szczególności:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń