Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć mają prawo do urlopu bezpłatnego z innych ważnych przyczyn na podstawie art. 68 Karty Nauczyciela. W SIO widnieje tylko wybór urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy albo art. 17 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jak wybrać w SIO odpowiednią podstawę prawną urlopu bezpłatnego.
Kodeks pracy w szkole stosujemy tylko w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela
Zgodnie z art. 5 Kodeksu pracy "Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami." Tak jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy - Karta Nauczyciela. W przypadku tej grupy pracowników, o ile są zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, podstawą prawną udzielenia urlopu bezpłatnego jest art. 68 Karty Nauczyciela, który w sposób szczególny reguluje prawo do tego urlopu. Potwierdzenie tej zasady znajduje się także w art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela.
Urlop bezpłatny dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
Z artykułu dowiesz się m.in:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń