Już w grudniu nastąpią zmiany w zakresie danych gromadzonych w SIO. Wprowadzono m.in. możliwość gromadzenia danych przez branżowe centra umiejętności oraz zmieniono zakres gromadzenia danych nauczycieli związanych z awansem zawodowym. Zmian jest więcej, choć nie wszystkie wchodzą w tym roku.
Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć mają prawo do urlopu bezpłatnego z innych ważnych przyczyn na podstawie art. 68 Karty Nauczyciela. W SIO widnieje tylko wybór urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy albo art. 17 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jak wybrać w SIO odpowiednią podstawę prawną urlopu bezpłatnego.
Kodeks pracy w szkole stosujemy tylko w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela
Zgodnie z art. 5 Kodeksu pracy "Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami." Tak jest w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy - Karta Nauczyciela. W przypadku tej grupy pracowników, o ile są zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, podstawą prawną udzielenia urlopu bezpłatnego jest art. 68 Karty Nauczyciela, który w sposób szczególny reguluje prawo do tego urlopu. Potwierdzenie tej zasady znajduje się także w art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym przepisy Kodeksu pracy mają zastosowanie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela.
Urlop bezpłatny dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
Z artykułu dowiesz się m.in:
W Systemie Informacji Oświatowej będą gromadzone informacje dotyczące branżowego centrum umiejętności. Zaktualizowany zostanie także zakres informacji o zatrudnieniu, awansie zawodowym i wynagrodzeniu nauczyciela. To wszystko w projekcie nowego rozporządzenia.
Podpisana przez Prezydenta ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw nowelizuje również ustawę o systemie informacji oświatowej. Zmieni się zakres danych dziedzinowych dotyczących uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz kształceniem specjalnym. Sprawdź, jakie informacje trzeba będzie wprowadzać do bazy danych SIO.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Gdzie w nowym SIO wpisywać szkolenia, kursy, webinaria, udziały w konferencjach. Co w sytuacji, gdy na zaświadczeniu nie jest wpisana liczba godzin szkolenia lub kursu. Sprawdź jak podawać w systemie dane dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez nauczyciela.
Większa liczba nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, a także więcej etatów – tak wskazują zebrane dane z SIO. Wzrosła też liczba przedszkoli i przedszkolaków. Przedstawiamy szczegóły!
Minister edukacji narodowej w liście do samorządowców oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych przypomniała o obowiązku wprowadzania do nowego SIO prawidłowych i kompletnych danych o uczniach i nauczycielach. Dane te są niezbędne organom administracji publicznej do weryfikacji prawa do świadczeń: rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego, wychowawczego oraz Karty Dużej Rodziny.
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawdziły się pozytywne prognozy odnośnie wpływu reformy edukacji na stan zatrudnienia nauczycieli. Dane przekazane do SIO wskazują na to, że zwiększyła się liczba nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, a także wzrosła liczba etatów.
Od 24 lipca 2017 r. obowiązuje nowa procedura przyznawania danych dostępowych do bazy danych systemu informacji oświatowej (SIO). Określa ona szczegółowo zakres danych zawartych we wniosku o przyznanie dostępu i sposób potwierdzania tożsamości osoby, której wniosek dotyczy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.