Dyrektor szkoły może udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego z ważnych przyczyn. Zasady udzielania tego urlopu nieco różnią się w zależności od wymiaru zatrudnienia nauczyciela. Szczegółowa znajomość przepisów dotyczących urlopu bezpłatnego jest istotna, ponieważ w niektórych przypadkach jest on dla nauczyciela bardzo pożądanym uprawnieniem pracowniczym. Poznaj 7 praktycznych rozwiązań związanych z urlopem bezpłatnym nauczycieli.
Podstawa prawna udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi w szkole samorządowej uzależniona jest od wymiary zatrudnienia. Wynika to z przepisów rozporządzenia MEN z 19 grudnia 2000 r. wydanego na podstawie art. 68 Karty Nauczyciela, które ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć. Niemniej jednak zgodnie z art. 68 ust. 2 Karty Nauczyciela zagadnienia związane z urlopem bezpłatnym zostały uregulowane w rozporządzeniu MEN z 19 grudnia 2000 r. Rozporządzenie to ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.
Skoro Karta Nauczyciela w zakresie urlopu bezpłatnego pomija nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze to tu trzeba odwołać się do przepisów Kodeksu pracy. Dlatego podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze niepełnym stanowi art. 174 § 1 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela.
W ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy podajemy informacje na temat okresu wykorzystania i podstawy prawnej udzielenia urlopu bezpłatnego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń