Nauczyciel religii zatrudniany jest w szkole lub przedszkolu samorządowym na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel religii może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.
Przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez:
1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,
2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych
(§5 ust. 1 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. ).
Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela (§5 ust. 4 ww. rozporządzenia).
Z urlopu dla poratowania zdrowia może po raz pierwszy skorzystać nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Okres siedmioletniej pracy w szkole uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.
Z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel może skorzystać po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Łącznie w całej karierze nauczyciel może przebywać 3 lata na urlopie zdrowotnym, przy czym jednorazowo urlopu udziela się w wymiarze nie dłuższym niż rok (art. 73 Karty Nauczyciela)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń