Jeśli szkoły są w stanie zapewnić odpowiednie warunki techniczne, to nauczyciele mogą uczestniczyć zdalnie w radach pedagogicznych. Takie stanowisko przedstawiła Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację ws. możliwości zdalnego uczestnictwa w zebraniach rad pedagogicznych. Przedstawiamy szczegóły.
W czasie pandemii wprowadzono przepis dotyczący możliwości przeprowadzania zdalnych rad pedagogicznych. Obowiązywał on do 31 sierpnia 2022 r. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów dyrektor szkoły nie może prowadzić zebranie rady pedagogicznej w trybie zdalnym ani w okresie ferii, ani w trakcie roku szkolnego, z wyjątkiem sytuacji, w której termin zebrania będzie przypadał w okresie zawieszenia zajęć. Inne stanowisko wynika jednak z odpowiedzi na interpelację dotyczącą możliwości zdalnego uczestnictwa w zebraniach rad pedagogicznych, którą przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Jak wskazano w interpelacji, wobec wielu wyzwań i trudności, które występują w systemie edukacji, warto rozważyć wprowadzenie rozwiązań pozwalających na łatwiejsze godzenie różnych zadań, szczególnie gdy duża część nauczycieli pracuje w różnych szkołach, a poruszanie się między nimi „stanowi wyzwanie logistyczne”. Stąd pytanie, które zadano MEN:
W odpowiedzi Katarzyna Lubnauer przypomniała, że podstawy funkcjonowania rady pedagogicznej zostały zawarte w Prawie oświatowym. To tu, w art. 73 ust. 2 jest mowa o regulaminie rady pedagogicznej, który może zawierać suwerenne uregulowania organizacji pracy, w części w jakiej zagadnienia te nie zostały rozstrzygnięte w przepisach prawa. Można więc w nim określić sposób współdziałania w warunkach komunikacji elektronicznej.
Należy podkreślić, że wprowadzenie zdalnych posiedzeń rady pedagogicznej musi być poprzedzone analizą kompetencji i uprawnień danej szkoły, rady pedagogicznej i zakresu spraw, jakie będą na danym posiedzeniu rozpatrywane. Dodatkowo, ze względu na konieczność zachowania poufności spraw poruszanych na posiedzeniu, członkowie rady powinni ustalić, czy szkoła posiada możliwości techniczne, by taką poufność zachować.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń