udzielenie urlopu zdrowotnego

Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia – których nieobecności nie uwzględniać?
Jednym z warunków z korzystania z pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia jest przepracowanie minimum 7 lat w szkole. Jak wiadomo, do tego wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia należy więc zsumować wszystkie nieobecności, pominąć pierwsze 6 miesięcy a 7-letni okres pracy wydłużyć o czas przekraczający 6 miesięcy nieobecności. W praktyce ustalenie prawa do skorzystania z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia rodzi jednak problemy. Dowiedz się, które dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela nie mają wpływu na nabycie prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
Jak liczyć siedmioletni okres nieprzerwanej pracy w szkole?
Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły może udzielić pierwszego w życiu urlopu dla podatowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Siedmioletni okres zatrudnienia ma być bowiem nieprzerwany i przypadać bezpośrednio przed urlopem dla poratowania zdrowia.
Ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor analizuje okres pracy nauczyciela liczony od daty wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia – do 7 lat wstecz. Niezależnie od ogólnego stażu pracy, badaniu podlega wyłącznie siedmioletni okres pracy przypadający bezpośrednio przed datą udzielenia wnioskowanego urlopu zdrowotnego.
Przepracowanie nieprzerwanie 7 lat a okresy niezdolności do pracy
Jak stanowi art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Co jednak ważne – nie chodzi o nieobecności trwające co najmniej sześć miesięcy, lecz o nieobecności w sumie trwające sześć miesięcy. Innymi słowy – ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia trzeba zsumować wszystkie nieobecności, o których mowa w ustawie, pominąć pierwsze 6 miesięcy a 7-letni okres pracy wydłużyć o czas przekraczający 6 miesięcy nieobecności.
W praktyce ustalenie wymiaru nieobecności może sprawiać trudności. Wątpliwości często budzi bowiem to, czy dana nieobecność powinna być wliczana do dopuszczalnego limitu 6 miesięcy. Sprawdź, których nieobecności nauczyciela w pracy nie uwzględniać podczas ustalania prawa do pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak liczyć siedmioletni okres nieprzerwanej pracy w szkole po którym nauczyciel nabywa prawo do urlopu?
- Czy korzystanie z tzw. opieki nad dzieckiem do lat 14. wydłuża okres, który musi przepracować nauczyciel?
- Czy okolicznościowe zwolnienia od pracy wpływają na termin nabycia prawa do skorzystania z urlopu zdrowotnego?
- Czy udział w strajku wpływa na prawo do urlopu zdrowotnego?
- Jak zweryfikować prawo do urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela po zmianie pracy

Udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi, dla którego braknie godzin w kolejnym roku szkolnym
Jednym z warunków skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela jest zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Sprawdź, jak udzielić urlopu zdrowotnego nauczycielowi, dla którego w czasie trwania tego urlopu zabraknie godzin do pełnego etatu. Dowiedz się, jakie działania kadrowe można podjąć w stosunku do nauczyciela korzystającego z urlopu zdrowotnego.
Podstawowe warunki skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela
Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi być zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Ponadto:
- jeżeli jest to pierwszy urlop dla poratowania zdrowia, przed skorzystaniem z tego urlopu musi przepracować co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Przy czym nieobecności w pracy trwające ponad 6 miesięcy, wydłużają ten okres.
- jeżeli nauczyciel posiada uprawnienia emerytalne nie może w ogóle skorzystać z urlopu zdrowotnego. Jeśli zaś zbliża się do emerytury, urlopu można udzielić na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc nabycia uprawnień emerytalnych.
- nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego.
- łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
Jeżeli nauczyciel spełnia warunki formalne do skorzystania z urlopu zdrowotnego składa dyrektorowi szkoły pisemny wniosek o jego udzielenie.
Pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia>>