Nauczyciel, którego stosunek pracy wygasł w związku ze śmiercią nabywa prawo do trzynastki bez względu na okres przepracowany w danym roku kalendarzowym. Sprawdź, komu wypłacić trzynastkę po zmarłym pracowniku szkoły.
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 631 § 2 Kodeksu pracy).
Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
3) małżonek (wdowa i wdowiec);
4) rodzice
(art. 67 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
W przypadku braku osób uprawnionych do renty, prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą w skład spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych określonych (art. 922 Kodeksu cywilnego). W grę wchodzi tutaj zarówno dziedziczenie ustawowe (art. 926 Kodeksu cywilnego), jak i testamentowe (art. 941 Kodeksu cywilnego). Potwierdzeniem nabycia spadku po zmarłej musi być więc albo akt notarialny albo postanowienie sądu. Dopiero na tej podstawie powinna nastąpić wypłata świadczeń, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego, do którego nabył prawo zmarły nauczyciel.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń