Rozwiązanie stosunku pracy w szkole co do zasady obliguje do wydania świadectwa pracy nauczycielowi. Jest tylko jedna sytuacja, w której dyrektor szkoły nie musi wydać świadectwa pracy w związku z ustaniem zatrudnienia nauczyciela. Sprawdź, jak krok po kroku wypełnić świadectwo pracy nauczyciela. Skorzystaj z przykładowych zapisów dotyczących wszystkich możliwych przyczyn i podstaw prawnych ustania stosunku pracy nauczyciela.
Kiedy nie trzeba wydawać świadectwa pracy nauczycielowi
Świadectwo pracy wydaje się w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jedynie w przypadku, gdy nauczyciel ma zostać ponownie zatrudniony w ciągu 7 dni od dnia ustania zatrudnienia, dyrektor szkoły nie wydaje świadectwa pracy z własnej inicjatywy. Świadectwo pracy w takiej sytuacji wydaje się wyłącznie na wniosek nauczyciela złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy (art. 97§1 i §1(1) Kodeksu pracy).
Okres zatrudnienia i wymiar czasu pracy w świadectwie pracy nauczyciela
Fragment wzoru świadectwa pracy:
ŚWIADECTWO PRACY 1.Stwierdza się, że ............................................................................................................................................ (imię (imiona) i nazwisko pracownika) urodzony ............................................................................................................................................ (data urodzenia) był zatrudniony ............................................................................................................................................ ............................................................................................................................................ (pracodawca) w okresie od ............................. do ............................... w wymiarze.................................... w okresie od ............................. do ............................... w wymiarze ................................... w okresie od ............................. do ................................ w wymiarze ................................... |
W pkt 1 świadectwa pracy, oprócz danych osobowych nauczyciela, należy wpisać miejsce zatrudnienia nauczyciela. Wystawiając świadectwo pracy nauczycielowi przeniesionemu z innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, należy w nim uwzględnić także okres zatrudnienia sprzed przeniesienia. Przeniesienie nauczyciela jest bowiem kontynuacją dotychczasowego zatrudnienia. Jeżeli nauczyciel uzupełniał etat w innej szkole, w świadectwie pracy – jako pracodawcę – wskazuje się jedynie szkołę macierzystą.
*Pracodawca nauczyciela zatrudnionego w zespole szkół*
Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania W przypadku zatrudnienia w zespole szkół akt mianowania i umowa o pracę powinny określać także typy (rodzaje) szkół, w których pracuje nauczyciel (art. 14 ust. 2 Karty Nauczyciela).
W świadectwie pracy nauczyciela zatrudnionego w zespole szkół należy wpisać, że nauczyciel był zatrudniony w zespole, a nie w poszczególnych szkołach. Należy jednak wskazać w pkt 2 świadectwa pracy, dotyczącym zajmowanych stanowisk, w których szkołach wchodzących w skład zespołu nauczyciel świadczył pracę.
*Wymiar zatrudnienia nauczyciela w świadectwie pracy*
W tej części świadectwa pracy nauczyciela wpisujemy również okresy zatrudnienia i odpowiadający im wymiar czasu pracy. W przypadku wydawania zbiorczego świadectwa pracy za kilka umów terminowych należy wyszczególnić wszystkie okresy zatrudnienia. Jeżeli wymiar czasu pracy nauczyciela ulegał zmianom w trakcie zatrudnienia, nie można skwitować tego faktu sformułowaniem „niepełny wymiar czasu pracy”. Należy dokładnie wskazać wynikający z umowy o pracę wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach trwania stosunku pracy.
PRZYKŁAD
Nauczyciel był zatrudniony od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2024 r., jego wymiar czasu pracy w trakcie trwania zatrudnienia zmieniał się trzykrotnie. W świadectwie pracy należy wpisać, że nauczyciel był zatrudniony: w okresie od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2024 r. w wymiarze: od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2014 - 1/2 etatu; od 1 września 2014 r. do 31 marca 2015 r. – 3/4 etatu; od 1 kwietnia 2015 r. do 31 sierpnia 2024 r. – 1/1 etatu.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń