Czy szkoła publiczna lub niepubliczna może zatrudnić fizjoterapeutę? Czy taka osoba może zajmować stanowisko nauczyciela. Sprawdź, jakie zajęcia w szkole może prowadzić osoba, która ukończyła studia z fizjoterapii.
Kwalifikacje nauczyciela religii zostały określone w porozumieniu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej. Dotyczy to zarówno katechety jak i duchownego. Niekiedy nauczyciel może nie spełniać wymogów kwalifikacyjnych określonych w tym porozumieniu. Sprawdzamy, czy w takim przypadku możliwe jest zatrudnienie do prowadzenia zajęć religii za zgodą kuratora oświaty.
Pytanie: Czy nauczyciele przedmiotu mający w szkole ogólnodostępnej prowadzący zajęcia w klasie, do której uczęszcza uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, muszą mieć studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki?
W związku ze zmniejszeniem liczby godzin religii i etyki w nowym roku szkolnym 2025/2026 w wielu szkołach konieczne może okazać się. W wielu przypadkach oznacza to niemożność zapewnienia im pełnego etatu. Czy w związku z tym zamiast zmniejszenia wymiaru zajęć bądź wypowiedzenia możliwe jest przydzielenie katechecie innego stanowiska pracy np. wychowawcy świetlicy? Czy taki nauczyciel musi wówczas mieć kwalifikacje nauczyciela wychowawcy w świetlicy szkolnej? Sprawdzamy, czy nauczyciel religii w świetlicy szkolnej to realna alternatywa.
Pytanie: Nauczyciel realizuje obecnie 20/18 godzin zajęć. Wiem, że w przyszłym roku szkolnym będę mogła przydzielić mu tylko 18/18. Kiedy i jak poinformować o tym nauczyciela?
Przekształcenie umowy o pracę nauczyciela w mianowanie następuje z mocy prawa wyłącznie w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Sprawdź, co zrobić, jeśli w czasie trwania umowy o pracę na czas określony, zostaną spełnione warunki do zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania.
Każdy stosunek pracy można rozwiązać za porozumieniem stron. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych różna jest jednak podstawa prawna ustania zatrudnienia w zależności od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na czas określony, czas niekreślony czy na podstawie mianowania.
Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, a jaki nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz poznaj sposób na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.
Zwykle przejście w stan nieczynny nie jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla nauczyciela. Jednak w 2025 r. w wyniku planowanej zmiany przepisów o odprawie emerytalnej, może ono okazać się najkorzystniejszym wariantem. Sprawdź, w jakim przypadku warto przejść w stan nieczynny w 2025 r.
Negatywna ocena pracy nauczyciela skutkuje rozwiązaniem jego stosunku pracy. W przypadku nauczycieli początkujących, negatywna ocena pracy uniemożliwia także kontynuację ścieżki awansu zawodowego w danej szkole. Sprawdź, jak wygląda ocena pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach i co zrobić, gdy w jednej z nich otrzyma negatywną ocenę pracy.
Pytanie: Jaka jest podstawa prawna do oddelegowania nauczyciela do pracy w zespole oceniającym w kuratorium w celu rozpatrzenia odwołania od oceny pracy nauczyciela?
Karta oceny pracy nauczyciela zawiera m.in. informację o wykształceniu nauczyciela. Często nauczyciele legitymują się nie tylko wykształceniem wyższym, ale także szeregiem ukończonych studiów podyplomowych, dzięki którym uzyskują dodatkowe kwalifikacje. Sprawdź, czy w karcie oceny pracy nauczyciela należy wpisać wszystkie ukończone studia podyplomowe czy tylko te, które nadają mu kwalifikacje do zajmowania aktualnego stanowiska pracy.
Pytanie: Czy zawieszenie nauczyciela w obowiązkach służbowych wymaga przeprowadzenia konsultacji związkowej?
Chcąc ukarać pracownika upomnieniem, naganą lub karą pieniężną, dyrektor szkoły musi pamiętać o dwóch terminach nałożenia kary porządkowej. Przekroczenie choćby jednego z nich oznacza, że kara porządkowa, choć nałożona skutecznie, jest jednak wadliwa i może być stosunkowo łatwo zakwestionowana przed sądem pracy. Sprawdź, jak liczy się terminy na nałożenie kary porządkowej i jak ich dochować.
Korzystanie z uczniów z toalety w trakcie zajęć jest kwestią nieuregulowaną w przepisach ustawy Prawo oświatowe, jak i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Wielu nauczycieli i dyrektorów szkół obawia się, że pozwalając uczniowi wyjść do toalety w trakcie zajęć uchybiają ciążącemu na nich prawnemu obowiązkowi zapewnienia bezpieczeństwa i opieki. Z drugiej strony uniemożliwienie uczniowi wyjścia do toalety może skutkować pociągnięciem nauczyciela do odpowiedzialności.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty