Zmienią się niektóre wzory świadectw. Powstanie możliwość wydawania legitymacji w formie elektronicznej. Zmiany obejmą również podpisywanie świadectw – będzie mógł je podpisać inny nauczyciel niż wychowawca. To tylko niektóre nowe uregulowania, które przewiduje projekt rozporządzenia.
Projektowane rozporządzenie określa warunki i tryb wydawania oraz wzory świadectw, dyplomów państwowych i innych druków dla przedszkoli oraz szkół nowego i dotychczasowego ustroju szkolnego. Wykaz wzorów druków dla tych szkół zawierają załączniki do rozporządzenia.
W stosunku do aktualnie obowiązującego rozporządzenia dokonano następujących zmian:
1) Świadectwom, dyplomom państwowym i innym drukom szkolnym przeznaczonym do obrotu prawnego w państwie będącym stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze 5 października 1961 r., apostille będzie nadawał:
Aktualnie kurator oświaty oraz minister właściwy do spraw oświaty i wychowania uwierzytelniają poszczególne świadectwa, dyplomy państwowe i inne druki szkolne, zaś sama apostille jest możliwa do uzyskania jedynie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Projektowane rozwiązanie ma na celu umożliwienie wydania apostille przez jednostki, które i tak są już zaangażowane w proces uwierzytelniania i poświadczania dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą.
2) Rozszerzono podstawę do dokonania zmiany imienia (imion) lub nazwiska na świadectwie, dyplomie, zaświadczeniu i w dokumentacji przebiegu nauczania. Obecnie zmiana taka mogła być dokonana jedynie na podstawie decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądowego wydanego w postępowaniu w sprawie zmiany płci. Nowy przepis zezwala na dokonanie zmian imienia (imion) lub nazwiska na podstawie decyzji administracyjnej i każdego orzeczenia sądowego w tym zakresie. Ponadto zgodnie z obecnym stanem prawnym, w przypadku gdy zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła przed dniem ukończenia szkoły, w dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę należy przekreślić kolorem czerwonym dotychczasowe imię (imiona) lub nazwisko i nad nim wpisać kolorem czerwonym nowe imię (imiona) lub nazwisko. Na dole strony należy umieścić adnotację „Dokonano zmiany imienia (imion)/nazwiska”, datę i czytelny podpis osoby upoważnionej do podpisywania dokumentacji przebiegu nauczania.
3) Opracowano nowy wzór świadectwa dojrzałości – druk nr 61 określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia, jednocześnie określając w § 66 w ust. 2 okoliczności jego wydawania w danych latach szkolnych.
4) Wprowadzono rozwiązanie przewidujące możliwość wydawania uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach, odpowiednio legitymacji szkolnych oraz legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci elektronicznej. Informacje ogólne dotyczące wydawania legitymacji oraz wzory tych legitymacji zostały określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
5) W rozporządzeniu określono nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych uczniów szkół policealnych i słuchaczy szkół dla dorosłych.
6) Wskazano wprost organ właściwy do wydawania legitymacji przedszkolnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz zaświadczenia o spełnianiu informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Ponadto określono tryb wydawania informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
7) W związku z przeprowadzaniem od roku szkolnego 2018/2019 egzaminu ósmoklasisty uwzględniono zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz informację o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
8) Nowe rozwiązanie, zgodnie z którym świadectwo wydawane przez szkołę zamiast przez wychowawcę klasy może zostać podpisane przez innego nauczyciela wskazanego przez dyrektora lub kierownika szkoły.
9) Uzupełniono przepisy odnoszące się do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, także o inne formy wychowania przedszkolnego.
10) Skorygowano, że to nie świadectwa, dyplomy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są drukami ścisłego zarachowania, ale druki świadectw, dyplomów, zaświadczeń i legitymacji są drukami ścisłego zarachowania.
11) Doprecyzowano, że odpis świadectwa dojrzałości oraz odpis aneksu do świadectwa dojrzałości drukuje się łącznie z wizerunkiem pieczęci i podpisu dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, a nie jak dotychczas z wizerunkiem pieczęci urzędowej oraz z pieczęcią i podpisem dyrektora komisji okręgowej.
12) W § 17 ust. 2 dodano młodzieżowy ośrodek wychowawczy i młodzieżowy ośrodek socjoterapii w celu uspójnienia z przepisami rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (Dz. U. poz. 1606).
13) Doprecyzowano przepisy zwarte w § 20 odnoszące się do zabezpieczeń druków świadectw, dyplomów i zaświadczeń w zakresie odnoszącym się do oznakowania literowego i cyfrowego świadectw dojrzałości, aneksu do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
14) Wyrażenie „w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL–serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość” zastąpiono wyrażeniem „w przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL – nazwę i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość”.
15) Zrezygnowano ze stosowania skrótów w przypadku okręgowych komisji egzaminacyjnych.
W odniesieniu do arkuszy ocen w przepisach przejściowych wskazano, że dotychczasowe arkusze ocen założone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy są prowadzone do czasu zakończenia przez uczniów nauki w danej szkole. Również dotychczasowe indeksy zachowują ważność i są wypełniane do czasu zakończenia kształcenia przez ucznia albo słuchacza w danej szkole.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń