Już wcześniej dowiedzieliśmy się, że zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania jednostek oświaty będzie trwało do 26 czerwca 2020 r. Nowelizacja rozporządzenia tylko potwierdza ten stan rzeczy, przy czym w rozporządzeniu podano datę 28 czerwca, która zbiega się z zakończeniem okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wypłacanego rodzicom.
W ostatnich kilku dniach MEN opublikował kilka nowych projektów rozporządzeń. Sprawdzamy, czego dotyczą planowane zmiany.
Jednym z obowiązków szkoły w związku z zakończeniem zajęć jest prawidłowe wypełnienie świadectw szkolnych. Jednak zadanie to rodzi wiele wątpliwości, szczególnie w tym roku szkolnym, gdy od 12 lipca przestają obowiązywać wzory dotychczasowych świadectw. Jak ustalić kolejność przedmiotów na świadectwie, jaki powinien być numer świadectwa szkolnego w bieżącym roku szkolnym? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule o świadectwach szkolnych 2024.
Jakie świadectwo
Dla kogo
świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej
uczeń szkoły dla dzieci i młodzieży, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej (po ukończeniu nauki w danej klasie, nie licząc klasy programowo najwyższej)
świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie promocji z wyróżnieniem
uczeń szkoły dla dzieci i młodzieży (od klasy IV szkoły podstawowej), który otrzymał promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem
świadectwo ukończenia szkoły
uczeń szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej, który ukończył daną szkołę
świadectwo ukończenia szkoły potwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem
uczeń szkoły dla dzieci i młodzieży, który ukończył szkołę z wyróżnieniem
świadectwo dojrzałości
absolwent szkoły ponadpodstawowej, ponadpodstawowej szkoły średniej, posiadający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, który zdał egzamin maturalny
świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie
osoba, która zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Dotychczasowe wzory świadectw do 12 lipca 2024 r.
Wprowadzone w ubiegłym roku rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków obok publikacji nowych wzorów dokumentów, zawiera również przepisy przejściowe umożliwiające skorzystanie z druków dokumentów szkolnych wydanych na podstawie poprzednio obowiązującego rozporządzenia. Tak więc w roku szkolnym 2023/2024 obowiązują jeszcze stare wzory świadectw. Od 12 lipca 2024 r. należy stosować świadectwa wg rozporządzenia z 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (§ 75 ust. 2 i § 76). Natomiast uczeń kończący szkołę, który będzie miał poprawkę np. w sierpniu, dostaje świadectwo już na nowym druku. Termin egzaminów poprawkowych będzie bowiem wykraczał poza 12 lipca.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Z uwagi na liczne wątpliwości i pytania kierowane do MEN opublikowany został specjalny komunikat, zawierający wskazówki, jak wypełniać świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ministerstwo zaznacza przy tym, by zwracać szczególną uwagę na to, jaki jest cel oceniania osiągnięć edukacyjnych ucznia i na czym polega klasyfikacja śródroczna, roczna i końcowa.
Zbliża się dzień zakończenia zajęć w roku szkolnym 2018/2019 – ostatnim roku, w którym funkcjonują gimnazja i klasy gimnazjalne w innych szkołach. Warto zatem wiedzieć, jakie są aktualnie obowiązujące wzory (numery) wydawanych świadectw w szkole podstawowej z klasami gimnazjalnymi.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.