Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej uszczegóławia i porządkuje zakres danych zgłaszanych do SIO. Wyznacza również nowe terminy przekazywania danych m.in. związanych z wynagrodzeniami nauczycieli.
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych w większości powiela rozwiązania dotychczasowego rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2012 r. Zawiera także nowe regulacje o charakterze doprecyzowującym i porządkującym. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące przekazywania danych do SIO.
Projekt rozporządzenia w sprawie procedury przyznawania danych dostępowych do bazy danych systemu informacji oświatowej związany jest z nowelizacją ustawy o systemie informacji oświatowej, która wchodzi w życie 24 lipca 2017 r. Proponowane rozporządzenie powiela w większości rozwiązania dotychczasowego rozporządzenia MEN z 24 kwietnia 2012 r. w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych systemu informacji. Sprawdzamy, co się zmieni.
Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej wprowadza m.in. zmianę dotyczącą przekazywania danych za pośrednictwem aplikacji – przez przeglądarkę internetową. Ustawa przewiduje również uproszczenie sposobu zbierania danych gromadzonych w systemie. Sprawdzamy, co jeszcze zmieni się w SIO!
Dyrektor szkoły może, w związku z zatrudnianiem nauczyciela, pozyskać do lokalnej bazy danych SIO takie dane nauczyciela, jak np.: informacja o poziomie wykształcenia czy posiadanych kwalifikacjach. Dane te mogą być pozyskane przez dyrektora szkoły wyłącznie za zgodą nauczyciela. Zgody wymaga także przechowywanie danych nauczyciela w bazie SIO przez okres dłuższy niż 5 lat. Pobierz wzór oświadczenia nauczyciela w sprawie zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych w SIO.
Stary System Informacji Oświatowej będzie funkcjonował jeszcze przez 3 lata. W latach 2014-2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych, która ułatwi pozytywną ich weryfikację. W przypadku negatywnej weryfikacji danych ze zbiorem PESEL, szkoły będą miały 6 miesięcy na wyjaśnienie stanu faktycznego.
Szkoły próbują przesłać dane o uczniach i nauczycielach do SIO, lecz system nie może ich pozytywnie zweryfikować. Resort edukacji musi zmienić przepisy, bo dane w nowym SIO są niepełne. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy SIO i uchroń się przed nimi.
Obowiązek sprawozdawczości w systemie informacji oświatowej według stanu na dzień 31 marca 2013 r. należy wykonać przekazując dane w dotychczas funkcjonującym systemie, tzw. „starym SIO" - przypomina resort edukacji. Sprawdź terminy przekazywania danych do systemu informacji oświatowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie wstępnych informacji z Systemu Informacji Oświatowej na dzień 30 września 2012 r., opublikowało dane dotyczące liczby uczniów, szkół i nauczycieli. Wynika z nich, że w mniejszej liczbie placówek mniej nauczycieli uczy mniejszą liczbę uczniów. Poznaj skutki niżu demograficznego.
Upoważnienie do dostępu do bazy danych SIO pracownikowi szkoły lub placówki oświatowej wydaje odpowiednio wójt gminy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.