Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych w większości powiela rozwiązania dotychczasowego rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2012 r. Zawiera także nowe regulacje o charakterze doprecyzowującym i porządkującym. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące przekazywania danych do SIO.
1) Uchyla się przepisy dotycząc gromadzenia danych o bazie materialnej szkół i placówek oświatowych, tj. o powierzchni, pomieszczeniach i wyposażeniu, tych danych nie przekazuje się do tzw. starego SIO w latach 2013-2017, dane te gromadzone są w nowym SIO.
2) Uchyla się przepisy dotyczące zbierania danych o liceach profilowanych oraz kolegiach nauczycielskich i nauczycielskich kolegiach języków obcych.
3) Doprecyzowuje się kategorie rodzajów niepełnosprawności.
4) Rozszerza się zakres gromadzonych danych o uczniach (którzy są pracownikami młodocianymi) według miejsca odbywania dokształcania teoretycznego.
5) Doprecyzowuje się kategorie rodzajów zajęć, w których uczestniczą uczniowie, w tym kategorie rodzajów zajęć specjalistycznych.
6) Doprecyzowuje się katalog rodzajów zajęć organizowanych przez poradnię.
7) Uchyla się przepisy dotyczące gromadzenia danych o liczbie uczniów, którzy uzyskali kartę motorowerową.
8) Doprecyzowuje się kategorie rodzajów umów (forma zatrudnienia) nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych.
9) Doprecyzowuje się kategorie kwalifikacji nauczyciela w związku z reformą ustroju szkolnego.
10) Zmienia się okres prowadzenia baz danych oświatowych w związku z przedłużeniem funkcjonowania tzw. starego SIO ustawą z 2 grudnia 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017.
11) Dodaje się gromadzenie danych o rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń