Ruch kadrowy w obliczu reformy, czyli zwalnianie i przenoszenie nauczycieli w stan nieczynny zgodnie z nowymi przepisami, wywołuje wiele wątpliwości. W opracowaniu rozwiewamy większość z nich.
Główne zadania dyrektora szkoły na rok szkolny 2017/2018 to m.in. śledzić zmieniające się prawo oświatowe, przygotować organizację szkoły oraz informować nauczycieli, rodziców i uczniów o postępujących zmianach w szkole. Jednak to tych zmian trzeba się dobrze przygotować, a przede wszystkim znać obowiązujące przepisy. Przedstawiamy prezentację dotyczącą najważniejszych obowiązków dyrektora w obliczu reformy oświaty!
Dyrektorzy placówek oświatowych muszą śledzić zmieniające się przepisy, szczególnie w dobie reformy oświatowej. Przygotowanie dobrej organizacji pracy szkoły czy przedszkola na kolejny rok będzie w dużej mierze zależało od znajomości nowych regulacji, a także obowiązujących terminów. Przedstawiamy e-szkolenie Pana Leszka Zaleśnego, który wyjaśnia, co się zmieni od początku roku szkolnego 2017/2018, a także, jakie obowiązki czekają dyrektorów w obliczu reformy oświaty!
14 lutego Minister Edukacji Narodowej podpisała nowe rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. To kolejny, bardzo istotny krok w procesie wdrażania reformy oświaty.
Od 20 do 24 lutego 2017 możesz wziąć udział w webinariach, warsztatach online i czatach z Ekspertami Portalu Oświatowego. W jednym miejscu zebraliśmy dla Ciebie wszystkie materiały konferencyjne: analizy, porady, wzory dokumentów i e-booki do pobrania.
Dostosowanie sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego stanowi ogół działań, które muszą podjąć gminy i powiaty w sferze prowadzonych przez siebie placówek. Uchwały muszą być podjęte najpóźniej do 31 marca 2017 r. Przedstawiamy 2 harmonogramy dostosowania sieci szkół!
MEN opublikowało długo oczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Sprawdźmy, jakie zmiany przewidziano w związku z nadchodzącą reformą oświaty!
Realizacja zadań w II półroczu przez nauczycieli i dyrektora szkoły odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach. Nowe przepisy oświatowe wprowadzające istotne dla szkół zmiany będą miały wpływ na pracę szkoły od roku szkolnego 2017/2018. Jednak jeszcze w tym roku dyrektor musi zadbać o kilka istotnych kwestii.
W przekształconej strukturze szkół od września 2017 r. obowiązywać będzie nowa podstawa programowa. Jak się jednak okazuje, ma ona wielu przeciwników, którzy uważają, że została przygotowana zbyt szybko. Pierwsze opinie można już przeczytać pod projektem do rozporządzenia. A my zastanawiamy się, jakie są plusy i minusy nowej podstawy, i co tak naprawdę się zmieni!
Do 31 sierpnia 2019 r. funkcjonować będzie dotychczasowe trzyletnie liceum ogólnokształcące oraz czteroletnie technikum. Powstaje więc konieczność uregulowania szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie takich szkół objętych dotychczasowym ustrojem szkolnym, lecz funkcjonujących do 31 sierpnia 2019 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe nie wskazują terminu przekazania pierwszych uchwał ws. sieci szkół kuratorowi, ale analiza przepisów nie daje innej możliwości ich podjęcia niż na początku lutego. Oznacza to, że samorządy dostały niecały miesiąc na opracowanie całej reformy, która określać ma plan postępowania ze szkołami w okresie przejściowym. Podpowiadamy, jakie uchwały należy podjąć oraz kto musi je zaopiniować.
Wejście w życie ustaw reformujących system oświaty niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym m.in. związanych z nowymi zadaniami dyrektorów szkół. Jakie są konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów dotyczące zarządzania placówką oświatową – przedstawiamy w artykule.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.