Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli (w tym oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych). Poznaj nowości w naborze do przedszkoli i skutki reformy systemu oświaty - na rok szkolny 2017/2018.
W przypadku niepodjęcia uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego w terminie do 31 marca 2017 r., uchwały dotychczasowe pozostają w mocy. Sprawdzamy, jakie skutki może przynieść niepodjęcie uchwał!
Reforma oświaty może wywołać liczne problematyczne sytuacje wynikające m.in. ze zmian organizacyjnych, z naboru nowych uczniów, konieczności zatrudnienia lub ograniczenia zatrudnienia nauczycieli i specjalistów. Przedstawiamy prezentację, w której odpowiadamy na pytania, na co zwrócić szczególną uwagę, organizując pomoc psychologiczno-pedagogiczną od 1 września 2017 r.
Zmiany organizacyjne w szkole, nabór nowych uczniów, ograniczenie zatrudnienia specjalistów to tylko niektóre kwestie, którymi musi zająć się dyrektor w związku z wdrażaniem reformy oświaty. Zapraszamy do e-szkolenia Pani Marzenny Czarnockiej, która wyjaśni dyrektorom placówek oświatowych, na co muszą zwrócić szczególną uwagę, organizując pracę szkoły od 1 września 2017 r., również tą związaną z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Konsekwencją reformy oświatowej są zmiany w podstawie programowej oraz planach nauczania we wszystkich szkołach. Minister Edukacji Narodowej 14 lutego podpisała nowe rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Jako pierwsi od 1 września 2017 r. nowej podstawy będą nauczać nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach I, IV i VII szkoły podstawowej. Sprawdź, kogo obejmie nowa podstawa, jakie są zadania związane z wrażaniem nowej podstawy i jak ułożyć ramowe plany nauczania.
Po burzliwych konsultacjach, 14 lutego br. Minister Edukacji Narodowej podpisała nowe rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Nowa podstawa programowa będzie wdrażana stopniowo.
Nauczyciela gimnazjum samorządowego, którego dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie będzie możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przenosi się w stan nieczynny odpowiednio z dniem 1 września 2017 r. lub 1 września 2018 r. W związku z przeniesieniem do dnia 15 maja tego samego roku należy wręczyć mu pisemną informację.
W związku z reformą oświaty ruch kadrowy w szkołach może wyglądać nieco inaczej niż zwykle. Wszystko zależy od tego, czy dana szkoła będzie przekształcana, włączana do innej czy też likwidowana. Przedstawiamy e-szkolenie Pana Michała Kowalskiego, który przeanalizuje najnowsze przepisy, wskaże, jak postąpić w danej sytuacji, a także zaproponuje najlepsze rozwiązania.
Wdrażanie reformy oświaty wiąże się z wieloma nowymi zadaniami dla dyrektorów szkół, a także organów prowadzących. Począwszy od uchwał związanych z dostosowaniem sieci szkół, po sprawne przeprowadzenie ruchów kadrowych w maju czy zmianę dokumentacji szkolnej. Przedstawiamy najważniejsze zadania dyrektora szkoły i terminy wprowadzania zmian.
Reforma oświaty wprowadza wiele nowych obowiązków dla dyrektora placówki oświatowej. Począwszy od organizacji pracy, jak wprowadzenie nowej podstawy programowej, uwzględnienie nowych zajęć, po przenoszenie nauczycieli w stan nieczynny, czy weryfikację kwalifikacji oraz nowelizację statutu. Większość nowych obowiązków dyrektor musi wykonać już 2017 r. Podpowiadamy, co się zmieni i jakie zadania czekają dyrektorów!
To co prawda dopiero projekt, ale bardzo ważny na etapie ustalania nowej organizacji pracy placówek publicznych. Z systemu oświaty ma zniknąć rozporządzenie w sprawie ramowych statutów szkół publicznych, a w zamian przewiduje się nowe rozporządzenie regulujące szczegółową organizację publicznych szkół i przedszkoli o nieco innym zakresie przedmiotowym. Sprawdzamy, jakie regulacje trzeba będzie zastosować jeszcze przed 1 września br.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.