Obecnie nie obowiązuje już zakaz przydziału godzin ponadwymiarowych bez zgody nauczyciela odbywającego staż. Czy zatem zgoda ta jest niepotrzebna w przypadku nauczycieli realizujących staż według przepisów przejściowych? Co z nauczycielami odbywającymi przygotowanie do zawodu? Odpowiedzi w artykule.
W niektórych przypadkach osoba zajmująca stanowisko kierownicze może być mentorem dla nauczyciela obywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela. Sprawdzamy, czy wicedyrektor centrum kształcenia ustawicznego może być mentorem nauczyciela, który rozpoczyna przygotowanie do zawodu?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2022 r. nie uzyskali stopnia nauczyciela kontraktowego mogą liczyć na skrócenie okresu przygotowania do zawodu nauczyciela. Dzięki wliczeniu do wymaganego okresu, okresów zatrudnienia na co najmniej 1/2 etatu zgodnie z na uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego nie będzie trzeba czekać 3 lat i 9 miesięcy. Co ważne – wliczeniu do okresu przygotowania do zawodu podlegają także okresy zatrudnienia w szkołach niepublicznych.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem odbywającym przygotowanie do zawodu nauczyciela, dyrektor musi dokonać oceny jego pracy. Obowiązek ten spoczywa na nim nawet w przypadku, gdy do rozwiązania umowy dojdzie po miesiącu pracy. Sprawdź szczegóły.
W nowym systemie awansu zawodowego nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu zamiast stażu. Nie znaczy to jednak, że o stażu możemy już zapomnieć – są jeszcze przepisy przejściowe. Czym przygotowanie do zawodu różni się od stażu, a w czym jest podobne? Odpowiedź w tabeli.
Nauczyciel bez stopnia awansu, zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, realizuje przygotowanie do zawodu nauczyciela od dnia zatrudnienia. Dyrektor powinien więc jak najszybciej przydzielić mu mentora. Co stanie się, jeżeli takiego mentora nie będzie? Problem ten pojawia się w szczególności w szkołach i przedszkolach niepublicznych. Sprawdź, czy nieprzydzielenie nauczycielowi mentora pociąga za sobą negatywne konsekwencje?
Aktualnie nauczyciel, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, co do zasady nie uzyskuje go w pierwszym dniu zatrudnienia. Zazwyczaj jako nauczyciel początkujący rozpoczyna on przygotowanie do zawodu, jednak nie zawsze. Poznaj szczegóły.
Zmiany w przepisie dotyczącym zatrudniania nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego zrodziły nową wątpliwość. Czy taki nauczyciel może odbywać przygotowanie do zawodu przed awansem na stopień nauczyciela mianowanego? Przedstawiamy interpretację resortu edukacji przygotowaną w odpowiedzi na zapytanie redakcji Portalu Oświatowego.
Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami odbywa przygotowanie do wykonywania zawodu. Dotyczy to również nauczycieli zatrudnionych na zastępstwo. Jak w takim przypadku sporządzić informację o rozpoczęciu przygotowania do zawodu?
Aby ubiegać się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, należy zrealizować 3 lata przygotowania do zawodu. Okres ten może trwać krócej, ale czasami też może zakończyć się później. Sprawdź, jak obliczyć długość okresu przygotowania do zawodu, aby nauczyciel miał pewność, że to przygotowanie zrealizował.
W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie ma kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska. Dla celów płacowych tacy nauczyciele traktowani są jak nauczyciele początkujący, jednak – co ważne – nie odbywają oni przygotowania do zawodu nauczyciela, ponieważ nie stosuje się do nich przepisów o awansie zawodowym.
Od 1 września 2022 r. nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole nie rozpoczynają stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Jeżeli spełniają określone w przepisach warunki – odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela. O jakich warunkach mowa? Czy przygotowanie do zawodu nauczyciela odbywa osoba zatrudniona na zastępstwo? Jak powinien postąpić dyrektor szkoły, jeżeli nauczyciel informuje, że nie chce rozpoczynać ścieżki awansu zawodowego? Poznaj odpowiedzi ekspertów na te oraz wiele innych pytań.
Przygotowanie do zawodu odbywa nauczyciel:
Wymiar przygotowania do zawodu wynosi co do zasady 3 lata i 9 miesięcy. Może on jednak może on zostać skrócony do 2 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczycieli, którzy:
W takim przypadku nauczyciel musi złożyć do dyrektora szkoły oświadczenie o wymiarze, w jakim zamierza odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela, nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (art. 9ca ust. 2 i ust. 3 Karty Nauczyciela).
Skrócenie okresu przygotowania do zawodu do 2 lat i 9 miesięcy jest możliwe również w przypadku nauczycieli, którzy:
W celu ubiegania się o takie skrócenie, nauczyciel składa do dyrektora szkoły wniosek o wyrażenie zgody na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze2 lat i 9 miesięcy, nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. W tym przypadku zgodę odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w skróconym wymiarze musi wyrazić dyrektor szkoły.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.