Aby ubiegać się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, należy zrealizować 3 lata przygotowania do zawodu. Okres ten może trwać krócej, ale czasami też może zakończyć się później. Sprawdź, jak obliczyć długość okresu przygotowania do zawodu, aby nauczyciel miał pewność, że to przygotowanie zrealizował.
Okres przygotowania do zawodu nauczyciela nie musi być nieprzerwany. Przerwy w zatrudnieniu, bez względu na długość ich trwania, nie oznaczają konieczności odbywania przygotowania od nowa.
Wliczeniu do przygotowania do zawodu podlegają okresy zatrudnienia:
Chodzi tu o jednostki oświaty wymienione w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela, a także ich zespoły. Uwzględnia się tu także okresy zatrudnienia w szkole, przedszkolu i placówce publicznej niesamorządowej oraz niepublicznej (art. 91b ust. 2 pkt 3-4 Karty Nauczyciela).
Stanowiska nauczycieli są wymienione w art. 42 ust. 3 (w tabeli) i ust. 7 Karty Nauczyciela. W ramach każdego z tych stanowisk można realizować przygotowanie do zawodu.
Do okresu przygotowania do zawodu nie zostanie zaliczony okres zatrudnienia bez kwalifikacji na podstawie:
Wyjątkowo do okresu przygotowania do zawodu zalicza się także zatrudnienie w niższym wymiarze, pod warunkiem, że:
W takim przypadku szkołę, w której nauczyciel realizuje przygotowanie do zawodu, wskazuje organ nadzoru pedagogicznego (art. 22 ust. 4 Karty Nauczyciela).
Do zasad obliczania przygotowania do zawodu stosujemy rozwiązanie dotyczące obliczania terminów w prawie pracy, przedstawione jeszcze w wyroku Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1996 r. I PKN 47/96. W orzeczeniu tym wskazano, że w prawie pracy stosuje się potoczną metodę liczenia terminów, odmienną od rozwiązań przyjętych w Kodeksie cywilnym. Mianowicie termin kończy się w dniu poprzedzającym dzień, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.
Wiemy już, że do okresu przygotowania do zawodu nie możemy wliczyć nieobecności w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego. W konsekwencji okresy tych nieobecności spowodują późniejsze zakończenie okresu przygotowania do zawodu.
Do przygotowania do zawodu dolicza się także okresy wcześniejszego zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w jednostce oświaty, zgodnie z kwalifikacjami i w wymiarze co najmniej połowy.
Przy czym doliczyć można maksymalnie taki okres, żeby do zrealizowania nauczycielowi pozostało nie mniej niż 9 miesięcy. Innymi słowy, doliczyć można maksymalnie:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń