Zmiany w przepisie dotyczącym zatrudniania nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego zrodziły nową wątpliwość. Czy taki nauczyciel może odbywać przygotowanie do zawodu przed awansem na stopień nauczyciela mianowanego? Przedstawiamy interpretację resortu edukacji przygotowaną w odpowiedzi na zapytanie redakcji Portalu Oświatowego.
Istnieje możliwość zawarcia umowy o pracę z nauczycielem bez przygotowania pedagogicznego. Nauczyciel ten powinien uzyskać przygotowanie pedagogiczne w trakcie pierwszego roku pracy w szkole, a jeżeli nie uzyska go w tym okresie z przyczyn od niego niezależnych – najpóźniej w trakcie drugiego roku pracy w szkole, o ile dyrektor szkoły nie rozwiąże z nim stosunku pracy z końcem pierwszego roku pracy w szkole (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Jak wskazano w odpowiedzi, art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela, który reguluje zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania do zawodu, odsyła do art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela. Ten drugi przepis dotyczy osoby rozpoczynającej pracę w szkole, która nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz legitymuje się wymaganymi kwalifikacjami.
W ocenie MEiN, w ten sposób zastosowano fikcję prawną, zgodnie z którą osoba rozpoczynająca pracę w szkole, która legitymuje się wymaganym poziomem wykształcenia, ale nie posiada przygotowania pedagogicznego, traktowana jest tak, jak nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje.
Świadczy o tym także to, że przepisy regulujące zatrudnianie nauczycieli bez kwalifikacji (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela), nie dotyczą osób zatrudnianych na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela. Innymi słowy osoba rozpoczynająca pracę w szkole, która legitymuje się wymaganym poziomem wykształcenia, ale nie posiada przygotowania pedagogicznego, nie jest osobą, o której mowa w art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela tj. nauczycielem bez kwalifikacji. Co więcej, zatrudnienie w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela wymaga uzyskania zgody kuratora oświaty, a w trybie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela – już nie. Ponadto przepisy dotyczące awansu zawodowego zostały wyłączone względem osób zatrudnionych w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, a nie art. 10 ust. 3 (zob. art. 10 ust.10 Karty Nauczyciela).
Dodatkowym argumentem są intencje ustawodawcy. Otóż zmiana zasad zatrudniania nauczycieli miała służyć dostosowaniu tych zasad do nowego awansu zawodowego nauczycieli. Nie leżało natomiast w zamiarach ustawodawcy wyłączenie stosowania przepisów o awansie zawodowym do nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń