pracownica w ciąży

Ochrona stosunku pracy pracownicy szkoły w ciąży

Ochrona stosunku pracy pracownicy szkoły w ciąży

Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. W szczególności nie można wypowiedzieć ani rozwiązać jej stosunku pracy.  Jeżeli to pracownica w ciąży złoży wypowiedzenie lub rozwiąże stosunek pracy za porozumieniem stron, może wycofać się z tej decyzji i zachować pracę. Sprawdź, jak w praktyce działa ochrona przed utratą pracy pracownicy szkoły w ciąży.

I ZAKAZ ROZWIĄZANIA UMOWY PRACOWNICY W CIĄŻY

W okresie ciąży pracownicy dyrektor szkoły nie może:

1)  prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą;

2)  wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy
(art. 177§1 Kodeksu pracy).

Ochrona stosunku pracy pracownicy szkoły w ciąży dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i na podstawie mianowania. „Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania podlega ochronie szczególnej przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 k.p. w związku z art. art. 91c ust. 1 ustawy z 1982 r. Karta Nauczyciela)” (Wyrok Sądu Najwyższego z 19 października 2010 r. ,sygn. akt II PK 85/100).

O ochronie decyduje fakt ciąży a nie jej udokumentowanie

Dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownicy w ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 15 stycznia 1988 r. sygn. akt I PRN 74/87).

Nawet jeżeli pracodawca wręczył wypowiedzenie pracownicy nie mając wiedzy, że jest w ciąży, po uzyskaniu takiej informacji powinien cofnąć swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Można zajść w ciążę w trakcie wypowiedzenia i zachować pracę

Co istotne, w przypadku oceny czy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy pracownicy w ciąży, fakt bycia w ciąży badamy na moment ustania zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę, powinien on powstrzymać skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę poprzez cofnięcie swojego oświadczenia o rozwiązaniu umowy.

„Wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia” (Wyrok Sadu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95)

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy dyrektor szkoły musi cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli okaże się, że pracownica jest w ciąży,
  • czy wypowiedzenie wręczone pracownicy w ciąży jest nieważne,
  • czy zakaz rozwiązania stosunku pracy pracownicy w ciąży dotyczy stanu z dnia wręczenia wypowiedzenia czy także ustania zatrudnienia,
  • jakie są 4 zasady powoływania się na błąd przy składaniu oświadczenia woli, gdy pracownica jest w ciąży,
  • w ja
Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Pracownica w ciąży może korzystać z dodatkowych uprawnień związanych z organizacją jej pracy. Dodatkowo, w każdej chwili może przejść na zwolnienie lekarskie, co powoduje konieczność zorganizowania zastępstwa. Poznaj uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży. Sprawdź też, jak rozwiązać zastępstwo za nauczycielkę pełniącą funkcję dyrektora szkoły, wicedyrektora, opiekuna stażu lub mentora.  

Dodatkowe uprawnienia od pierwszego dnia ciąży

O tym, że pracownica jest w ciąży nawet ona nie wie od razu. Nie oznacza to jednak, że brak świadomości do co swojego stanu czy niepoinformowanie pracodawcy o tym fakcie pozbawia ją uprawnień ze stosunku pracy.  Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje kobiecie od początku ciąży. Kobieta podlega tej ochronie niezależnie od tego, czy wie o stanie ciąży (por. np. wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 14 listopada 2018 r., sygn. akt III Pa 25/18).

Zaświadczenie o stanie ciąży na druku Mz/L-1

O tym, że pracownica jest w ciąży dyrektor może dowiedzieć się na różne sposoby. Najczęściej fakt ciąży wynika z zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy tj. zwolnienie lekarskie z kodem „B”, które wskazuje na chorobę przypadającą w okresie ciąży. Pracownica w ciąży może także ustnie powiadomić pracodawcę o stanie błogosławionym. Ostatecznie stan ciąży powinien być jednak stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 Kodeksu pracy).  Zaświadczenie o stanie ciąży wystawiane jest przez lekarza na druku według wzoru Mz/L1 (§11 ust. 2 w zw. z §1 ust. 2 rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r.).

I SZCZEGÓLNE UPRAWNIENIA PRACOWNICY SZKOŁY W CIĄŻY

Ciężarna pracownica korzysta z szeregu przywilejów dotyczących warunków pracy oraz czasu pracy, a także dodatkowych uprawnień. Przepisy te mają na celu ochronę pracownicy w ciąży przed niekorzystnym wpływem pracy na jej stan zdrowia. Część uprawnień przysługuje z mocy prawa, niektóre zaś zależą od wniosku pracownicy lub jej zgody.

100% wynagrodzenia za czas choroby w ciąży

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby pracownica w ciąży zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Za pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a za dalszy okres choroby zasiłek chorobowy. Zasiłek ten także przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, jeśli jest wypłacany jest pracownicy w ciąży (art. 92 Kodeksu pracy, art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy zwolnienie lekarskie od internisty z kodem B uprawnia do 100% zasiłku chorobowego,
  • kto zastępuje dyrektor szkoły, która jest na zwolnieniu w ciąży,
  • jakich prac nie może wykonywać pracownica szkoły w ciąży,
  • czy można odmówić pracownicy w ciąży pracy zdalnej,
  • czy nauczycielka w ciąży może pełnić dyżury międzylekcyjne,

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql