Pracownica w ciąży może korzystać z dodatkowych uprawnień związanych z organizacją jej pracy. Dodatkowo, w każdej chwili może przejść na zwolnienie lekarskie, co powoduje konieczność zorganizowania zastępstwa. Poznaj uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży. Sprawdź też, jak rozwiązać zastępstwo za nauczycielkę pełniącą funkcję dyrektora szkoły, wicedyrektora, opiekuna stażu lub mentora.
Dodatkowe uprawnienia od pierwszego dnia ciąży
O tym, że pracownica jest w ciąży nawet ona nie wie od razu. Nie oznacza to jednak, że brak świadomości do co swojego stanu czy niepoinformowanie pracodawcy o tym fakcie pozbawia ją uprawnień ze stosunku pracy. Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje kobiecie od początku ciąży. Kobieta podlega tej ochronie niezależnie od tego, czy wie o stanie ciąży (por. np. wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 14 listopada 2018 r., sygn. akt III Pa 25/18).
Zaświadczenie o stanie ciąży na druku Mz/L-1
O tym, że pracownica jest w ciąży dyrektor może dowiedzieć się na różne sposoby. Najczęściej fakt ciąży wynika z zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy tj. zwolnienie lekarskie z kodem „B”, które wskazuje na chorobę przypadającą w okresie ciąży. Pracownica w ciąży może także ustnie powiadomić pracodawcę o stanie błogosławionym. Ostatecznie stan ciąży powinien być jednak stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Zaświadczenie o stanie ciąży wystawiane jest przez lekarza na druku według wzoru Mz/L1 (§11 ust. 2 w zw. z §1 ust. 2 rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r.).
I SZCZEGÓLNE UPRAWNIENIA PRACOWNICY SZKOŁY W CIĄŻY
Ciężarna pracownica korzysta z szeregu przywilejów dotyczących warunków pracy oraz czasu pracy, a także dodatkowych uprawnień. Przepisy te mają na celu ochronę pracownicy w ciąży przed niekorzystnym wpływem pracy na jej stan zdrowia. Część uprawnień przysługuje z mocy prawa, niektóre zaś zależą od wniosku pracownicy lub jej zgody.
100% wynagrodzenia za czas choroby w ciąży
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby pracownica w ciąży zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Za pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a za dalszy okres choroby zasiłek chorobowy. Zasiłek ten także przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, jeśli jest wypłacany jest pracownicy w ciąży (art. 92 Kodeksu pracy, art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń